Константин Николов
През пролетта на всяка година смартфон производителите пускат флагманите си с основната идея да разклатят позициите на двете водещи компании в сектора - Samsung и Apple. Въпреки огромното желание и отличните модели на конкурентите поне засега двата гиганта остават недостижими по отношение на пазарен дял и маркетинг мощ, макар и производители като Huawei да продължават да увеличават присъствието си. Причината за хегемонията им е, че и двете водещи марки имат своите многобройни фенове, които знаят какво да очакват от продуктите им и са лоялни. Samsung успя да наложи новия си безрамков дизайн с изключително успешните миналогодишни модели Galaxy S8 и S8+. Сега компанията надгражда с новите Galaxy S9 и S9+, които отново ще бъдат сред най-продаваните телефони на годината, без на пръв поглед да носят нещо ново. Въпреки това по-големият S9+ привлича вниманието с може би най-пълноценното изпълнение сред всички смартфони на пазара. В представянето му просто трудно могат да бъдат открити недостатъци.
Представен на мобилния конгрес в Барселона заедно с по-малкия си събрат, S9+ веднага предизвика повече внимание заради решението на Samsung да го отличи от S9, и то не само по размер. Освен че запазва разликата в екраните в миналогодишната серия - 5.8-инча срещу 6.2-инча, южнокорейският гигант добавя двойна задна камера при S9+. Безрамковият дизайн е почти идентичен с моделите от 2017 г., като е леко рафиниран. Макар и 6.2-инчов, S9+ не изглежда толкова голям, колкото предполага дисплеят му, и е сред моделите на пазара с най-добре използвано пространство. OLED екранът Infinity display обхваща почти цялата предна част на модела. С QHD+ резолюция (2960x1440) и плътност на пикселите 521 ppi той е най-добрият на пазара в момента (според "Капитал"). Като лидер в областта на този тип екрани Samsung не разочарова и този път. Изключително удобни са многобройните възможности за настройки на дисплея. Има и поддръжка за HDR cъдържание от услуги като Netflix. Единствената видима с просто око промяна в дизайна е свалянето по-надолу на сензора за отпечатъци на гърба. Едно от оплакванията срещу S8 през миналата година беше, че много често потребителите докосваха фотосензора, когато искаха да отключат телефона си, и по тази причина южнокорейският производител се реши на тази промяна. От лявата страна е копчето за включване на виртуалния асистент на Samsung Bixby. Samsung отново залага на USB-C стандарт и остава една от малкото компании на пазара, която запазва аудиожака.
За S9 и S9+ Samsung използват новия си процесор Exynos 9810 (в САЩ се предлага с Qualcomm Snapdragon 845), който съвсем очаквано е бърз и сравнително ефективен по отношение на батерията. S9+ има 6GB RAM (при по-малкия модел е 4GB) и от 64 до 256 GB вътрешна памет плюс слот за Micro SD карти. Батерията е същата, както S8+: 3500mAh. Добри са новите стереовисокоговорители в модела (добавен е един малък над екрана), които според Samsung са настроени от AKG и поддържат Dolby Atmos. Естествено не бива да се очаква нещо голямо от тях, но звукът е силен и ясен, макар и без особен бас. По отношение на софтуера Galaxy S9+ работи с Android 8.0 Oreo, а отгоре му е интерфейсът на южнокорейската компания Samsung Experience 9.0. За разлика от стария TouchWiz работи бързо и леко. Има изключително много възможности за персонализация. Технологиите за сигурност също са много и различни - освен с отпечатък S9+ може да бъде отключен с разпознаване на лицето или сканиране на ириса.
По виртуалния асистент Bixby също има доста работа, преди да достигне представянето на Google Assistant, а и много от функциите му не работят в България. От Samsung инвестират достатъчно ресурси в развитието му и тепърва се очаква той да става по-добър. За съжаление бутонът за Bixby отляво не може да бъде пренастройван за използване на друга функция. Много често услугата се появява, без потребителят въобще да я е търсил.
Другата нова функция са тъй наречените AR емотикони (такива с добавена реалност). Със селфи снимка всеки потребител може да създава емоджи, наподобяващо външния му вид и изражение. Функцията е насочена към по-младите потребители и със сигурност няма да се хареса на всички.
През последните две години почти няма смартфон сред флагманите, който да не прави качествени снимки. Въпреки това производителите намират начини да надминат себе си. По всичко изглежда, че на изключително конкурентния смартфон пазар през следващите месеци три телефона ще си съперничат за първото място в областта на камерата: S9+, Pixel 2 на Google и Huawei P20 Pro. И трите имат високи оценки от специализирания сайт DxOMark и могат да правят снимки във всякакви условия. Именно при камерата е най-големият ъпдейт в S9+ (както и S9) спрямо миналогодишния модел. Основният сензор на задната остава 12 мегапиксела, но новостта сега е двойната бленда. Това означава, че тя може да се настройва спрямо светлината, наподобявайки човешката зеница, и така да прави по-добри снимки в по-тъмни условия. При тестовете ни камерата се представи отлично в най-различни ситуации, макар че понякога е по-добре да се използват ръчните настройки, а не да се залага на автоматичните. За бързината на камерата помага и собствената памет в сензора, която дава възможност за по-скоростна обработка на снимките. Двойната камера при S9+ е същата, използвана и в излезлия през есента Galaxy Note 8, и също не разочарова.
Другото нововъведение в тазгодишните модели е опцията за видео при суперзабавен каданс. Galaxy S9 и S9+ имат автоматичен детектор за движенията, който улавя 960 кадъра в секунда. Има два режима на използване на тази функция - автоматичен и ръчен, които всеки път дават различни по качество резултати. Използването им изисква свикване, но когато се получи както трябва, е повече от забавно.
Батерията на S9+ определено не е най-голямата на пазара, но е напълно достатъчна за цял ден относително натоварена работа. Екранът на смартфона е настроен за работа при режим Full HD+ (тоест резолюция 2220 x 1080), който го прави по-икономичен. Ако дисплеят се използва в целия си QHD блясък, животът на батерията съвсем естествено намалява - все пак става дума за 6.2-инчов OLED екран.
Samsung Galaxy S9+ e може би най-добрият модел досега на южнокорейската компания (за тази награда си съперничи с Note 8). Със съвсем малки изключения всичко при него е изпипано и рафинирано спрямо предишни години. Тенденцията за все по-скъпи флагмани бе наложена през последните години най-вече от Apple и последвана от другите големи производители и няма изглед да приключи скоро. Което няма да попречи на S9+ да е сред най-продаваните модели на годината.