На 30 март Църквата почита преподобния светец Йоан Лествичник и неговата духовна стълба на християнските добродетели "Лествица".
Йоан Лествичник е византийски духовен писател и светец.
Написаното от монаха Даниил житие на Йоан Лествичник е бедно откъм биографични сведения и не е известно къде е роден той. Предполага се, че той бил сириец. Получава високо и всестранно образование, откъдето идва и званието му „схоластик“ („учен“).
На 16 години Йоан Лествичник приема монашески подстриг и се заселва като отшелник в подножието на планината Синай.
След 40-годишен подвиг е избран за игумен на Синайския манастир, където и умира.
Трите запазени произведения на Йоан Лествичник са „Послание до пастира“, „Писмо до Йоан Раитски“ и „Лествица“ („Стълба“). Първото обяснява отговорностите на духовния отец към поверените му монаси.
Второто е кратко писмо до игумена на съседния на Синай Раитски манастир, който поискал Йоан да му изпрати изложение на своя духовен опит. Третото е отговор на молбата на раитския игумен.
То разглежда християнските добродетели и противоположните им пороци в 30 глави, образуващи „стъпала“, по които душата постепенно възхожда към Бога.
Както монаси, така и миряни могат да достигнат спасение по този път.
Първото стъпало е „отхвърляне на суетния земен живот“, последното - „любовта, надеждата и вярата“.
„Лествицата“ била широко четена през Средните векове и е известна в голям брой ръкописи.
Възможно е първият неин славянски превод да е бил направен в България през Х век. През XIV век тя оказва съществено влияние върху идеите на исихазма.
Неговият голям духовен опит и дълбоката му мъдрост се разкриват в прекрасната му книга "Лествица към рая", в която той наставлява християните как да устремят мисълта си към Бога и по каква духовна "лествица", т.е. Стълба на добродетелта, да постигнат християнското съвършенство.
По тази книга той е наречен "Лествичник".
Той е написал и съчинението "Книга към пастиря". Св. Йоан Лествичник умрял в 603 година.