Месечната стипендия за докторантите в държавните университети и научни организации ще се увеличи - от 500 лв. на 750 лв., считано от 1 април 2022 г. Това предвижда проектопостановление на Министерския съвет, внесено от министъра на образованието акад. Николай Денков на 14 април. С това постановление се отменя досегашното, според което се предоставяха пари за допълнителни стипендии на докторантите в държавните висши училища. В мотивите се посочва, че допълнителните стипендии, които се даваха на докторанти във вузове с най-добри научни показатели, не са изпълнили целта си - не са довели до повишаване на качеството на научната работа на докторантите и до привличането и задържането на младите учени в страната.

Данните на Денков показват, че от 5300 души през 2018 г. зачислените редовни докторанти са намалели до едва 1300 човека през 2020 г. Целта на по-високите стипендии за всички докторанти е да се започне "дълготрайна политика по отношение на грижата за докторантите". От МОН посочват, че по-високите стипендии ще им позволят на докторантите да се фокусират върху обучението си и да постигнат по-високи резултати. По този начин, че се очаква системата за стипендиите да повиши качеството на обучение и то да се доближи в по-голяма степен до очакванията на работодателите. От по-високите стипендии ще се възползват около 3 500 докторанти в държавни университети и около 300 докторанти в научните организации. По-високите стипендии ще трябва да се изплащат със задна дата от 1 април, но преди това постановлението ще трябва да бъде одобрено от Министерски съвет. За целта от 1 април до края на декември 2022 г. са планирани 8.6 млн. лв., разчетени по бюджета на МОН, като за цялата година са необходими 11.4 млн. лв., които ще бъдат планирани със закона за държавния бюджет за 2023 г.

По-високи заплати за директорите и учителите

Минималните заплати на директорите, учителите и възпитателите се увеличават от 1 април. Това предвижда предложение на Денков за промени в Наредба № 4 от 2017 г. за нормиране и заплащане на труда. Така минималната заплата на директорите става 1724 лв., заместниците им ще получават - 1595 лв., а на учители, възпитатели, психолози и логопеди – 1415 лв. Старши учител и старши възпитател ще получава поне 1460 лв.

Заплати на учителите

Промените целят възнагражденията на педагогическите специалисти да достигнат до 25% над средната брутна работна заплата за страната. За целта средствата за предучилищното и училищното образование ще станат 239 млн. лв. “Повишаването на  възнагражденията е една от основните мерки за преодоляване недостига на педагогически специалисти и мотивиране на младите хора да изберат учителската професия”, пише Денков в мотивите.