Климатолози са проследили промените в площта на 19 крайбрежни ледника в южната част на Аляска и са установили, че границите на около 68 % от тях значително са се отдръпнали от 1984 г. насам, съобщиха от пресслужбата на Вашингтонския университет, цитирана от ТАСС.
"Почти всички промени в площта на ледниците на Аляска са свързани с глобалното затопляне. Предполагаме, че не само повишените температури на въздуха, но и увеличаването на дъждовете в зимния период са виновни за намаляването на границите на масивите от лед, което като цяло е в съответствие със случващо се в други региони на север", обяснява Тарин Блек, изследователка от Вашингтонския университет в Сиатъл.
Полярните райони на Земята и планинските ледници се превърнаха в първите жертви на глобалното затопляне. Температурата на тяхна територия е станала между четири и девет градуса по Целзий по-висока спрямо минали столетия, което необратимо ще доведе до рязко намаляване на ледените шапки в бъдеще.
Изследователите предполагат, че до средата на века ледената покривка на алпийските планини ще намалее с 45 процента, независимо от действията, които човечеството предприеме.
Тарин Блек и колежката й Дебора Курц от Националния парк "Фиорди Кенай" се интересуват по какъв начин глобалното затопляне е повлияло на ледниците в южната част на Аляска. Те са особено уязвими на глобалното затопляне.
За да получат такава информация, те анализират голям брой снимки на 19 крайбрежни ледника, разположени в парка. Служители и учени непрекъснато наблюдават промените в състоянието на тези ледени масиви чрез сателити и самолети от 1984 г. до днес.
Анализът на събраните данни показва, че площта на 13 от 19 ледника е намаляла значително в последните 37 години, като само два от тях леко са увеличили границите си.
Най-големи са пораженията върху ледниците Беър и Педерсен, които са се оттеглили от бреговете съответно с около 5 и 3,2 километра и са загубили около 17,2 и 4,3 квадратни километра площ.
Бързото отстъпление на тези ледени образувания, както предполагат Блек и Курц, е свързано не само с повишаването на летните температури в Аляска, но и с променения модел на зимните валежи в този регион на Северна Америка. Увеличаването на дъждовете в зимния период допълнително ще ускори топенето на ледовете, смятат учените.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.