Критиците на Владимир Путин и неговия режим в Кремъл призоваха за масови протести в руските избирателни секции днес, последния ден от президентските избори, които гарантирано ще затвърдят твърдото му управление.
Докато руснаците отиват до урните, имаше протестни действия, включително изливане на боя в избирателните урни и палежи в избирателните секции.
Преди смъртта си в арктически затвор миналия месец главният руски опозиционен лидер Алексей Навални, който предизвика масови митинги срещу Путин, призова руснаците да протестират.
Неговата вдовица Юлия Навалная повтори призива си в навечерието на изборите и каза, че протестиращите трябва да се появят в големи количества по едно и също време, за да препълват избирателните секции.
Тя призова руснаците да направят бюлетините невалидни, като напишат върху тях „Навални“, или да гласуват за кандидати, различни от Путин.
Всяко обществено несъгласие в Русия се наказва сурово от началото на офанзивата на Москва в Украйна на 24 февруари 2022 г. и има многократни предупреждения от властите срещу протести.
Руската опозиция призова хората да се отправят към урните по обяд в "законна демонстрация на сила" срещу Путин.
Жител на Москва на 20 г. каза пред "Гардиън", че ще участва в протеста по обяд в столицата, „само за да видя млади подкрепящи лица наоколо … да почувствам подкрепа около себе си и да видя светлината в този тъмен тунел“.
Мъжът, който отказа да назове името си от съображения за сигурност, каза, че се надява демонстрацията да покаже на властите, „че в тази страна има хора срещу конфликта... срещу режима“.
71-годишният Путин, бивш агент на КГБ, е на власт от последния ден на 1999 г. и е настроен да удължи властта си над Русия поне до 2030 г. Ако завърши още един мандат в Кремъл, той ще остане на власт по-дълго от всеки руски лидер - дори повече от Екатерина Велика през 18 век.
Путин няма реални опоненти, след като не допусна двама кандидати, които се противопоставиха на конфликта в Украйна.
Кремъл представи изборите като възможност за руснаците да покажат, че стоят зад нападението срещу Украйна, където също се организира гласуване в контролираните от Русия райони.
Гласуването ще приключи в Калининград, най-западната часова зона на Русия, и скоро след това се очаква да бъдат обявени първите резулатите от екзитпол.
Концерт на Червения площад е организира за 18 март, за да се отбележат 10 години от анексирането на украинския полуостров Крим от Русия – събитие, което също се очаква да послужи като честване на победата на Путин.
Украйна многократно заклейми изборите като нелегитимни и „фарс“, а нейното външно министерство призова западните съюзници да не признават резултата.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш и повече от 50 държави-членки отправиха остра критика Москва за провеждането на гласуването в украински земи, като Гутериш каза, че „опитът за незаконно анексиране“ на тези региони е „невалиден“ според международното право.
Руските държавни медии използваха неотдавнашните успехи на фронта и представиха конфликта като "битка за оцеляване срещу Запада".
Москва се стреми да натисне предимството си на фронтовата линия, тъй като разногласията относно западната военна подкрепа за Украйна доведоха до недостиг на боеприпаси, въпреки че Украйна твърди, че засега е успяла да спре руското настъпление, посочва БГНЕС.