Петролът поскъпна до 82 долара за барел във вторник. 

Цената е такава заради ограничените доставки на "черното злато", нарастването на заразените с Омикрон и възстановяването на глобалното търсене. 

В петък един барел от кошницата на Организацията на страните износителки на петрол се търгуваше за 82,16 долара.

За определяне на цената на петрола на ОПЕК се използва т. нар. петролна кошница, включваща 13 сорта петрол за износ на страните членки на картела: Лек арабски (Саудитска Арабия), Басра лек (Ирак), Бони лек (Нигерия), Ес Сидер (Либия), Жирасол (Ангола), ирански тежък (Иран), Кувейт експорт (Кувейт), Мерей (Венецуела), Мурбан (ОАЕ), Сахаран бленд или "Сахарска смес" (Алжир), Раби лек (Габон), Джено (Конго) и Зафиро (Екваториална Гвинея).

Историческият максимум за "кошницата на ОПЕК" е цената от 140,73 долара за барел, отчетена на 3 юли 2008 г.

Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата на ОПЕК" предходния работен ден.

Суровият петрол Brent поскъпна с 88 цента или 1,1%. US West Texas Intermediate (WTI) се повиши с 95 цента или 1,2%. 

Цената на Brent се повиши с 50% през 2021 г. и ще продължи да се покачва през 2022 г., тъй като инвеститорите виждат, че Омикрон би могъл да ограничи търсенето на петрол.  

Очаква се последните седмични доклади за запасите в САЩ да покажат, че запасите от суров петрол в САЩ са намалели с около 2 милиона барела. Това ще бъде седмата поредна седмица на спад.