Кремъл обяви, че работи усилено за обръщане на тенденцията за намаляване на раждаемостта в Русия, като предупреди, че „катастрофалните“ демографски тенденции излагат на риск бъдещето на страната.
Русия е изправена пред множество демографски предизвикателства след разпадането на СССР, включително застаряващо население, намаляване на мъжете поради войната в Украйна и най-ниската раждаемост от 17 години насам.
"В момента тя е на ужасно ниско ниво - 1,4 (деца на жена). Това е съпоставимо с европейските страни, Япония и т.н. и е катастрофално за бъдещето на нацията", заяви прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков.
"Всеки, който има много деца, е герой. Живеем в най-голямата държава в света, но всяка година сме все по-малко. Единственият начин да се справим с това е да увеличим средната раждаемост", каза той.
При разпадането на Съветския съюз през 1991 г. населението на Русия наброяваше около 148 млн. души, като сега тази цифра е около 144 млн. души след продължителен период на висока смъртност и ниска раждаемост през 90-те години.
Раждаемостта в страната не се е възстановила от времето на Съветския съюз, въпреки че властите предлагат щедри помощи и субсидии за ипотеки на многодетни семейства. Сред проблемите са големият брой смъртни случаи, причинени от COVID-19, стотиците хиляди мъже, които избягаха от страната, за да избегнат мобилизацията за участие в бойните действия в Украйна, и ниската миграция към Русия, която през 2023 г. достига десетгодишен минимум.
Експерти прогнозират, че до 2040 г. населението на Русия вероятно ще намалее до 130 милиона души.
На въпроса дали младите семейства все още могат да имат вяра в бъдещето, Кремъл посочи подобни демографски показатели в други страни.
"За съжаление това е тенденция“, каза Песков, "Ситуацията ще остане трудна за известен период от време, но правителството работи усилено по този въпрос и той е един от основните приоритети на президента на Русия (Владимир Путин)."