сн. Wikipedia
Предците ни са страдали по-малко от заболявания на зъбите, тъй като са имали по-здравословен хранителен режим. Австралийско изследване установи защо пещерният човек, без да ползва четка и паста, е имал по-здрави зъби от съвременните хора. Нашите праисторически предци са страдали от много по-малко заболявания на зъбите заради по-здравословния си хранителен режим, твърди Алън Купър от Австралийския център за изследване на древна ДНК.
"Ловците събирачи са имали зъби в отлично състояние, ако съдим по откритите от тях останки, коментира Купър. - Но всичко се променя, когато настъпва епохата на земеделието, съпроводено с чести болести на венците и масово появяване на кариеси", продължава специалистът. Хилядолетия по-късно ние все още губим войната с болестите на устната кухина и за това отново е виновен хранителният ни режим.
В своето проучване екипът на Алън Купър изследвал калцифицираната плака върху зъбите на 34 праисторически черепа. При промяната на хранителния режим на човека от месо, зеленчуци и ядки към въглехидрати и захари веднага се е получило изменение в съдържанието на бактериите в устната му кухина. Не всички бактерии в човешката уста са "лоши".
И наистина, някои от тези микроорганизми ни предпазват срещу опасни патогени, уточняват специалистите. Австралийските изследователи са установили, че при преминаването на човешкия род от епохата на ловците събирачи към прехрана чрез земеделие стимулираните от въглехидратите вредни бактерии взели връх над "добрите". По време на индустриалната революция към хранителния режим на хората били добавени рафинираната захар и бялото брашно, което още повече влошило нещата.
В наши дни се наблюдава доминиращото положение на вредните бактерии в устната кухина, която е в състояние на перманентна война с тях. Това натоварва допълнително имунната ни система, твърди екипът на Алън Купър. Австралийските учени припомнят, че бактериите съставляват 90 процента от клетките в нашето тяло. Хората се фокусират повече върху себе си, а би трябвало да обърнат значително по-голямо внимание върху своя микробиом.