Кабинетът „Петков“ падна с гласовете на депутатите от ГЕРБ, ДПС, ИТН и „Възраждане“ миналата сряда. А малко след това се оказа, че на много от депутатите, включително от опозицията, не им се ходи на предсрочни избори. Съгласно Конституцията в понеделник премиерът Кирил Петков внесе оставката на правителството, а едновременно с това президентът Румен Радев насрочи консултации с всяка една от парламентарно представените партии в търсене на нова коалиционна формула. От ПП и БСП не се явиха, като поискаха среща на по-късен етап, която беше отказана от президента, заради което беше обвинен във „формализъм и нарушаване на Конституцията“.
ще продължат да търсят подкрепата
на още шестима депутати от ИТН, въпреки че отказват да разговарят с партията като цяло. От „Продължаваме промяната“ са категорични, че ще приемат мандата и ще се опитат да съставят сходно по състав правителство на досегашното, а Кирил Петков отново ще бъде номиниран за министър-председател. В рамките на досегашната подкрепа с гласовете на депутатите от ПП, БСП, ДБ и петимата отцепили се от ИТН, общо 115 народни представители, на теория кабинет не може да бъде сформиран. На практика обаче изборът може да бъде направен и с по-малко депутати, тъй като по конституция са нужни гласовете на повече от половината присъстващи на заседанието народни представители. От ИТН пък заявиха, че
може да подкрепят втори кабинет на ПП
но при условие, че Кирил Петков не е министър-председател. Нещо, което от най-голямата политическа сила засега не одобрява. По-късно председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов заяви, че е малко вероятно „Има такъв народ“ да подкрепи и правителство с премиер Асен Василев, но от партията ще направят „всичко по силите си“, за да бъде съставен кабинет. „Ще подкрепим кабинет при ясни правила, без Кирил Петков да присъства в него. По възможност би било добре Асен Василев да не е там. Те са си политически лидери. Да си ръководят партията, както прави Слави Трифонов. Да дават политически съвети, да взимат политически решения, но да бъде кабинет от професионалисти, с ясна програма за определен период от време - една година“, каза Йорданов. От БСП, които вече са получили покана за преговори за съставяне на ново правителство, също обявиха, че са готови да участват и ще подкрепят втори коалиционен кабинет с „Продължаваме промяната“.
слаба вероятност за нов кабинет
в рамките на действащия парламент. По време на консултациите при президента от ДПС се обявиха за разпускане на парламента и свикване на предсрочни избори с търсене на евроатлантическо мнозинство. „Демократична България“ пък настоява да се направи опит за правителство с първия мандат. „Възраждане“ също не виждат основание за никакви разговори, а искат избори. Заради предстоящите заседания на парламента по бюджета, както и заради участието на Радев в срещата на върха на НАТО в Мадрид, първата възможна дата за връчване на първия проучвателен мандат за нов кабинет може да бъде петък, 1 юли.