Хладната утрин оставя своите следи, превърнати в капчици роса по тревата... Есен е. Това е времето, в което може би най-хубавото усещане е да се увием в топли плетени шалове и да слушаме шумоленето на падналите листа в парка. А уютни аромати да допълват перфектно този есенен пейзаж. „Парфюмът – това е невидим, но незаменим моден аксесоар“, казва великата Коко Шанел. Историята на парфюмерията започва преди много векове. С цъфнала клонка от праскова шаманите прогонвали от човека лошите духове на болката и страданието. Херодот пише, че с ароматна хвойна опушвали домовете, за да ги предпазят от мълния. Египтяните приготвяли ароматни кремове и масла, които използвали при различни церемонии. Персите и арабите се превърнали в ненадминати майстори на вълшебни аромати. В древния Рим на ароматите се е
приписвала също целебна сила
В наши дни парфюмерийната индустрия се е развила до такава степен, че повечето от нас биха намерили за трудно да се разделят със своя любим аксесоар. Използвани разумно, парфюмите са начин да привлечем внимание, да покажем своя вкус и предпочитания или просто да се насладим на любим аромат. По-леките и ефирни аромати с нотки на плодове са идеални за горещите месеци. Но какво трябва да бъде онова омайно невидимо облекло, което да подхожда на твоя вкус и едновременно с това и на есента? Ето как изглежда есенният списък с аромати:
Сладките ванилови аромати
са класическата есенна сладост. Парфюмите, носещи ванилови нотки, са игриви, привличащи и трайни. Такава е парфюмената вода Giorgio Armani MY WAY - пъстър букет от ванилия, бергамот, портокалов цвят, жасмин, бял мускус и кедър.
В есенната си гама от дамски аромати няма как да не включим дървесните и флорални нотки, като събирането им в един парфюм провокира, впечатлява и съчетава портокалов цвят с основни дървесни нотки. Те са базирани на голямо разнообразие от различни дървета, като любимите са кедър, палисандър, абанос, сандалово дърво. Ароматната композиция на Chanel е от бергамот, нероли, дървесна хвойна. Сърцето е от жасмин, роза, иланг-иланг. Основни нотки са кедър, сандалово дърво, мускус, тютюн. Друг тотален хит са
еликсирите от сандалово дърво
римска лайка, коралов жасмин. Англичаните определено знаят как да поддържат аромата си свеж, дори в дните на постоянни дъждове и мъгли. Смелият аромат от острова съчетава в себе си къпина и череша, а комбинацията от ванилия и карамел завършва напълно сладникавия нюанс. Друг плодов хит за есента е парижка марка с есенции на мандарина, касис и роза, които се допълват перфектно с нотките на кедър и бял кехлибар.
Тежките и сладникави парфюми остават предпочитани от много дами по света независимо от сезона. Нотките на портокалов цвят, заедно с кафеени зърна, кедрово дърво и пачули, са готови да вършат чудеса за есенния сезон. Изтокът е известен със своите съблазнителните еликсири още от древността.
Екзотичните флорални мотиви
и плодови нотки са емблематични за парфюмите от Изтока. Богатството от аромати на ябълка, грозде, пачули и корен от ирис нежно флиртуват с мотивите от чувствен мускус, сладки балсами и златен кехлибар. Традицията на американците в производството на парфюми започва в средата на 20 в., като за нейно начало се смята появяването на компаниите Elizabeth Arden и Estee Lauder. Техните аромати са универсални - практически мирисът им е еднакъв върху всяка една кожа. Това се харесва на много от американците, тъй като по този начин парфюмът става по-цялостен. Японската парфюмерийна традиция е популярна със своята сдържаност. Ароматите, които се харесват на японците, са предимно океански и флорални и много рядко сладки и дървесни.