Папа Франциск призова за забрана на "смъртоносните автономни оръжия", когато говори на срещата на върха на лидерите на Г-7 в Италия за опасностите, които крие изкуственият интелект. 

"В светлината на трагедията, която представляват въоръжените конфликти, е спешно да се преразгледа разработването и използването на устройства като така наречените "смъртоносни автономни оръжия" и в крайна сметка да се забрани използването им", каза папата, "Това започва от ефективен и конкретен ангажимент за въвеждане на все по-голям и подходящ човешки контрол. Никоя машина не трябва никога да избира да отнеме живота на човешко същество."

Франциск, първият глава на Католическата църква, който някога е присъствал на срещата на върха на Групата на седемте, многократно е осъждал оръжейната индустрия и онези, които според него печелят от войни и смърт.

Изкуственият интелект вече се използва на бойното поле и навлизането му в съвременните военни действия поражда загриженост относно рисковете от ескалация и ролята на човека при вземането на решения. ИИ е доказал, че е по-бърз, но не непременно по-безопасен или по-етичен, а разработването на оръжейни системи, които могат да убиват без човешка намеса, поставя етични и правни предизвикателства. Франциск заяви пред лидерите, събрали се в южната италианска област Пулия: 

"Изкуственият интелект е едновременно вълнуващ и страшен инструмент".

"Ще обречем човечеството на бъдеще без надежда, ако отнемем на хората способността да вземат решения за себе си и за живота си, като ги обречем да зависят от избора на машините", предупреди той.

В петък Г-7, в която членуват Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ, заяви, че ИИ "може да играе решаваща роля за насърчаване на напредъка и развитието на нашите общества".

"Признаваме въздействието на ИИ върху военната област и необходимостта от рамка за отговорно развитие и използване", заявиха лидерите в проектоизявление, видяно от АФП.

На стратегическо ниво ИИ ще изготвя модели на бойните полета и ще предлага как да се реагира на атаки, може би дори с използването на ядрени оръжия.

"Трябва да осигурим и опазим пространство за подходящ човешки контрол върху изборите, направени от програмите за изкуствен интелект: от това зависи самото човешко достойнство", каза Франциск.

Аржентинският понтифик говори след поредица от двустранни срещи, включително с президента на Украйна Володимир Зеленски, френския президент Еманюел Макрон и канадския премиер Джъстин Трюдо.