Демографи от Европа и САЩ установиха, че пандемията значително е намалила раждаемостта европейските държави, особено в Южна Европа.
В Италия, Испания и Португалия раждаемостта е спаднала с до 9%. Констатациите на учените са публикувани в списание "Протоколи на американската Национална академия на науките" (PNAS).
"Проследихме как се е променила раждаемостта в редица развити държави, включително САЩ и много европейски страни. Наблюденията ни показват, че раждаемостта е намаляла много повече от прогнозираните стойности в седем от тях, което е особено характерно за южната част на Европа", пишат изследователите.
Учените напоследък следят социалните и икономическите последици от пандемията.
Лекарите в САЩ регистрираха рязко увеличение на употребата на алкохол и силни наркотици през първите вълни, а също така прогнозираха, че раждаемостта в страната би трябвало да спадне с около 16% за края на миналата година.
Група европейски и американски демографи, ръководена от Сет Сандърс, декан на катедрата по икономика на труда в Корнелския университет, се заинтересува как раждаемостта се е променила предишната година в 22 индустриално развити държави, повечето европейски, където са били около 37% от случаите на COVID-19 в света. България не е включена в изследването (бел. ред.).
Освен Европа, изследването е обхванало САЩ, Сингапур, Япония, Южна Корея. Учените са анализирали статистически данни за колебанията в раждаемостта в тези страни през предишните десет години и са ги сравнили с промените през 2020 г.
Изчисления показват, че пандемията е намалила значително раждаемостта в 18 развити държави по света. Необичайно силно се е отразила върху демографската ситуация в седем страни едновременно, включително Сингапур и шест европейски.
Промени са засегнали няколко държави едновременно в Южна Европа. В Италия раждаемостта е спаднала с 9,1%, в Испания - с 8,4%, в Португалия - с 6,6%. По същия начин тя е намаляла в Унгария - 8,5%. В Австрия и Белгия той спадът е с около 5,2-5,5% в сравнение с нивата преди пандемията.
Сандърс и колегите му установиха, че раждаемостта в страните от Северна Европа не е спаднала, а се увеличила през последната година и половина. Според изследователите това може да се дължи на относително малкия мащаб на пандемията на територията на тези държави, както и на наличието на развита система за социална подкрепа на тяхна територия.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.