Диди Партридж с други организатори пред голямото мартенско дърво
Българската общност в Охайо, и по-точно в Синсинати, не е толкова голяма, но е много активна в запазването на българските традиции и утвърждаването им в Америка. От миналата година там се провежда Фестивал на мартеницата, който още с първото си издание впечатли кмета на града и той побърза да го включи в годишния календар с културни събития. Освен това българите в този град имат свое училище с името "Родолюбие", клуб за народни танци и друг за четене на български книги. Участват и в годишния събор на хората, осиновили деца от България, в местния фестивал на световните култури и редовно представят страната ни в американските училища, пред други културни организации, местни и регионални административни агенции.
Всичко това става благодарение на дейността на Българската асоциация в Синсинати и неуморната работа на нейния председател Димитрина Испиридонова Партридж, или просто Диди Партридж, както я познават повечето наши сънародници. Тази година тя получи награда от ДАБЧ за цялостен принос към българската общност в Синсинати, връчена й от генералния консул на България за Чикаго Иван Анчев по време на Фестивала на мартеницата. "Имам късмета да бъда подкрепена от мнозина от моите сънародници в Синсинати и затова считам наградата за колективна", казва Диди пред BG VOICE.
Асоциацията съществува само от три години и за това кратко време успява да осъществи много проекти за популяризирането на българската култура. Диди Партридж е неин председател от създаването й през януари 2015 г. "В основата на родолюбивите начинания има естествено известна доза носталгия и желание да бъдеш с хора, близки на теб по минало и спомени, споделя тя. - Но по-силната мотивация мисля, че идва от мисълта да съхраним хубавите традиции, езика си, историческата памет, да ги предадем на децата си, да запазим връзката и любовта им към хората на България, към нейната природа и култура, защото повечето от нас вярват, че с това помагаме на себе си и на децата си да се чувстват по-силни, по-богати духовно и интелектуално и по-толерантни", добавя още Диди.
Мартенският фестивал през тази година отново се проведе в ботаническата градина „Крон" с работилница за мартеници, щанд с български храни, както и такъв на българското кисело мляко, където Атанас Вълев, собственик на фирмата "Тримона", показа различни рецепти с плодове и разказа историята на този продукт, с който спокойно можем да кажем, че и ний сме дали нещо на света. Освен това Диди Партридж и останалите български доброволци по организирането бяха осигурили презентация за българските пролетни ритуали като кукерите, щанд за учене на децата на кирилица, занимания с намиране на България на географската карта и запознаване с историята на Пижо и Пенда. Посетителите проявиха и интерес към специално поставената видеостена с прожекции за нашите съкровища, история и моменти от българското европредседателство. Голямата атракция на фестивала и тази година беше обвитото с голяма мартеница дърво пред ботаническата градина. "Това дърво стана любимо място за снимки на всички", отбелязва с усмивка Диди Партридж.
Голямото постижение за общността в Синсинати през тази година е откриването на българска секция в градската библиотека, което стана по време на честванията на нашата култура. Други събития, които също съвпаднаха по време с Фестивала на мартеницата, бяха две изложби, напомнящи за спасяването на българските евреи. Предстоят участия в международните вечери на културата в няколко училища, великденски концерт, гостуване на триото на Елица Тодорова, посещение на актьора Емил Стоев и, разбира се, тържество в българското училище за 24 май.