Археолози откриха изгубени градове в амазонската джунгла, обитавани преди 2000 години от 10 000 земеделци, съобщи Асошиейтед прес.
Множество земни могили и затрупани пътища в Еквадор са забелязани за пръв път преди повече от две десетилетия от археолога Стивън Ростейн. "Тогава обаче не бях сигурен как всички те са свързани", каза Ростейн, един от изследователите, който е автор на публикация в сп. "Сайънс".
Картографирането с лазерно-сензорна технология разкри, че тези обекти са били част от гъста мрежа от селища и свързващи ги пътища по гористите хълмове и склонове на Андите, съществували около хиляда години.
"Това е изгубена долина от градове", каза Ростейн, който ръководи изследването във френския Национален център за научни изследвания.
Селищата са били населени от народа упано в периода около 500 г. пр. н.е. и 300 - 600 г. от н.е., който грубо съвпада с този на Римската империя в Европа, установиха учените.
Жилищните и церемониални сгради, издигнати върху повече от 6000 земни могили били обкръжени от селскостопански полета с дренажни канали. Най-големите пътища били широки по десет метра и се простирали на около 10 - 20 километра.
Броят на населението е трудно да се уточни, но се смята, че е било поне 10 000 души и е достигало до 15 000 - 30 000 души в пика си, каза археологът Антоан Дорисон от Националния център за научни изследвания, съавтор на изследването. Това е сравнимо с населението на Лондон от римско време.
Това показва гъста населеност и изключително сложно общество, каза археологът Майкъл Хекенбъргър от университета на Флорида, който не участва в изследването. За изграждането на тези пътища и могили е била нужна сложна система на организиран труд, посочва и Хосе Ириарте, археолог от университета на Ексетър.
Археолози откриха наскоро подобни находки и другаде по поречието на Амазонка, включително в Боливия и Бразилия.