Калина Евстатиева [email protected]
Бактерии и вируси докарват отит, по-рядко причинителите са гъбички. Заболяването е популярно и като възпаление на средното ухо. Тези микроорганизми се развиват в почвата и водата и най-често попадат в ушния канал при плуване.
Отитът може да засегне ушния канал, тогава той е външен. Когато той обхване средното ухо, засяга задната част на тъпанчето. Възпали ли вътрешното ухо, в което е органът на слуха и равновесието, опитът се нарича вътрешен. Той е и най-неприятен и продължителен за лечение. В някои случаи заболяването дори може да доведе до кратковременно притъпяване на слуха и световъртеж. От тези възпаления не страдат само децата, както се смята обикновено, но и възрастните, макар и по-рядко.
Независимо че хигиената е основата на доброто здраве, оказва се, че тя не е най-доброто решение за здрави уши. Ушната кал, която така усърдно чистим с тампони след всяка баня, се оказва естествен защитен механизъм на слуховия канал. Освен това тя е със слаба кисела реакция, която потиска растежа на бактериите. Друг защитен механизъм е естествената извивка на ушния канал, която улеснява дренирането на водата, попаднала в ухото.
Обилното изпотяване, влажното и хладно време и задържането на вода в ушите след плуване са идеалните условия за развитие на бактерии. Почистването на ушите с клечки, както и драскането на канала с нокът или фиби предизвикват микронаранявания на кожата, които стават входна врата за тях. Инфекция може да настъпи и при използване на продукти за коса или носене на бижута, които алергизират. Често пъти вътрешният отит е в резултат на настинка, грип или алергия, които предизвикват запушване или обилни секрети от носа. Изкуствено хранене на кърмачета в легнало положение също провокира възпаление на средното ухо. Заболяването се среща най-често през есента и зимата, когато простудните заболявания ни атакуват.