Голяма част от островите на планетата са необитаеми. Там няма питейна вода, пространството е малко и обикновено няма какво да се яде. На тези места скалите са покрити с дебел слой птичи изпражнения, в пясъка са скрити яйца на гигантски костенурки, а по дивите плажове се носят милиони раци. Острови, на които живеят кенгура, тюлени, пингвини и маймуни, но няма и следа или е сведено до минимум човешкото присъствие. Недостъпен и в хватката на вечни ледове, остров Врангел в Русия е удивително късче земя. Климатът тук е безпощаден, а природата – поразителна. Островът не е голям – само 150 км дълъг и 75 км широк. През 1849 г. англичанинът Хенри Келът доплавал случайно на малкия остров близо до Чукотка. Той го кръстил в чест на кораба си „Джералд“. Дивата природа отказала Келът да продължи и той се върнал, без да знае, че зад себе си е оставил острова, който в бъдеще щял носи името Врангел. Малко по-късно корабът „Нил“ доплавал с американския ловец на китове и пътешественик на борда Томас Лонг. Той бил слушал за

легендарната експедиция

на руснака Фердинанд Врангел и веднага щом зърнал късчето земя, му дал име - „Врангел“.

Остров Врангел е най-отдалечената северна точка в Русия. Намира се в Северния ледовит океан и от 2004 г. насам е под закрилата на ЮНЕСКО. На него се срещат толкова много редки животни и растения, колкото на никой друг арктически остров в света. Истинските господари на острова са моржове, полярни мечки и гъски. Остров Кенгуру е третият по големина австралийски остров след Тасмания и Мелвил. На него се намира националният парк Флиндърс Чейс. Най-разпространените обитатели на острова са кенгура, морски лъвове, ехидни, гущери, опосуми, пингвини, валаби, черно какаду, коали.

Остров Флореана

пък е шестият по големина остров в архипелага Галапагос, но по красота по никакъв начин не отстъпва на останалите. Основните обитатели на острова са розови фламинго, морски костенурки, морски лъвове и морски птици. Там се намира и „Короната на дявола“ – подводен вулканичен кратер, идеално място за гмуркачи. По плитчините изобилства от морски звезди и тропически риби. Извън обхвата на кратера се срещат и по-големи риби – акули, скатове, риби лъч.

От април до август птици от Африка, Азия и Австралия населяват индонезийския остров Дуа, а сред постоянните обитатели са черноглави ибиси, розови лопатарки, сиви щъркели и бели чапли. До резервата, който се намира в залива Бантен, при устието на река Сенанг, може да се стигне с лодка от град Бантен, който е разположен на 100 км от Джакарта, Индонезия. Също така птичият резерват може да се посети и като екскурзионен тур от Западна Ява. Един мъничък, по-малък от километър по дължина, скалист и безлесен

остров Меркурий

в Намибия, е покрит с дебел слой птичи изпражнения и е обсипан с десетки пещери. Дом е на застрашените африкански пингвини, кралски корморани и други десетки хиляди птици. Там птиците могат да гнездят необезпокоявани и без страх от хората, срещат се само мирни биолози и орнитолози.

Никой не вярвал за съществуването на гигантските варани на остров Комодо в Индонезия, докато в началото на миналия век холандски естественици не донесли кожи от два мъртви гущера. Гигантските влечуги са с дължина до 3 м на тегло достигат около 100 кг и се хранят с елени и глигани. Островът на птиците е най-северният остров на архипелага Сейшели. Името си (Bird Island) получава, защото мигриращите птици го ползват като „спирка“ на дългите си полети. Всяка година през месеците октомври-ноември и април-май стотици хиляди морски рибарки, лястовици, файтони и бързолети кацат на скалния остров. Крайбрежните води на острова са дом на редки морски костенурки. Там обитава и най-голямата морска костенурка в света на име Есмералда, която много обича банани. Тя е вписана в Книгата на Гинес, защото живее повече от 150 години и тежи около 300 кг.

Остров Магдалена

се намира в близост до Пунта Аренас, Чили. Повече от 60 000 двойки пингвини доплуват до него в края на октомври, а през декември имат и потомство. Подобно на големи мравки, пингвините покриват острова като килим.

Не се притесняват от туристи, разхождат се сред тях, без да им обръщат особено внимание. Над 75 000 тюлени обитават малкия остров в залива Фолс Бей, на половин час път от Кейптаун. Тези симпатични създания обичат да се припичат на гранитните скали, стърчащи на 5-6 м над морската повърхност. В разгара на размножителния им сезон островът е заобиколен от „пръстена на смъртта“. Много рано сутрин, при изгрев слънце, големите бели акули плуват близо до дъното, криейки се в мътната придънна вода, изчаквайки плуващите по повърхността тюлени да започнат да се прибират от нощния си риболов... Малкият остров на маймуните се намира на няколко километра от крайбрежния град Ня Чанг във Виетнам.

Островът е превърнат в парк с алеи

 

статуи и гъста растителност, където многобройните белоглави маймуни могат да живеят необезпокоявани. На острова е направен и цирк, където редовно има представления, включващи кучета, маймуни, слонове и мечки. До него се стига с малка лодка или с кану и се преминава през пещерата Луон (Тунел). Нюансите на синьото в тази по-затворена част от залива са тюркоазени. Щом обаче усетят пристигането на туристите, стотици маймуни се стичат да ги посрещнат, люлеейки се умело по клоните на дърветата.