Спадът на зараждащата се инфлация никога не се е очаквало да бъде толкова сравнително безболезнено. 

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл предупреди за предстоящи трудни времена, след като Фед започна да повишава лихвените проценти през пролетта на 2022 г., за да атакува високата инфлация. Икономистите прогнозираха, че много по-високите разходи за заеми, които произтичат от това, ще доведат до рецесия, със съкращения и нарастваща безработица, през 2023 г.

И все пак рецесията така и не настъпи и изглежда не се задава на хоризонта. Пазарът на труда в страната, макар и по-охладен, отколкото през горещите години 2022 и 2023 г., все още създава достатъчно работни места, за да

поддържа нивото на безработица близо до исторически ниски нива. 

Очаква се Министерството на труда да съобщи в петък, че работодателите са добавили още 160 000 работни места миналия месец, според проучване на FactSet. Това би означавало, че икономиката е добавила 2,7 милиона работни места през 2023 г. - средно 226 000 на месец.

Икономистите прогнозираха, че нивото на безработица се е повишило от 3,7% на 3,8%. Но дори това скромно покачване би означавало, че тя остава под 4% за 23-ти пореден месец - най-дългата поредица от 60-те години на миналия век. 

Устойчивостта на пазара на труда беше съчетана с издръжливостта на цялостната икономика. Далеч от това да се срине в рецесия, брутният вътрешен продукт на САЩ нарасна с 4,9% годишно темпо от юли до септември. 

Въпреки стабилния растеж на икономиката, ниската безработица, стабилното наемане и охлаждащата се инфлация, проучванията показват, че много американци са недоволни от финансовото си състояние. 

Ключов фактор е

недоволството сред обществеността от по-високите цени.

Въпреки че инфлацията спада повече или по-малко стабилно от година и половина, цените все още са със 17% по-високи, отколкото бяха преди началото на инфлационния скок през пролетта на 2021 г. В същото време обаче средното почасово заплащане изпревари инфлацията през миналата година, оставяйки хората в САЩ с повече пари за харчене. 

Наистина, както правеха през по-голямата част от 2023 г., потребителите, огромен двигател за икономическия растеж на САЩ, посетиха магазините през ноември, пазаруваха онлайн, излизаха на ресторанти или пътуваха.

От март 2022 г. Фед повиши референтния си лихвен процент 11 пъти, като го вдигна до 22-годишен връх от около 5,4%. Тези по-високи лихви направиха заемите по-скъпи за компаниите и домакинствата, но те са на път към постигане на целта си: преодоляване на инфлацията. Потребителските цени се повишиха с 3,1% през ноември спрямо година по-рано, спадайки драстично от най-високите от четири десетилетия 9,1% през юни 2022 г.

Федералният резерв е толкова доволен от напредъка досега, че не е повишавал лихвите от юли и сигнализира, че очаква да направи три намаления на лихвите тази година. Освен тежкия удар върху жилищния пазар, по-високите лихви не са нанесли големи икономически щети.

„Голяма част от устойчивостта беше в части от икономиката, които не са особено чувствителни към лихвените проценти“, като здравеопазването и правителството, каза Ник Бънкър, директор по икономически изследвания за Северна Америка в Indeed Hiring Lab.

Само три сектора на икономиката – здравеопазване, правителства и хотелиерство и ресторантьорство – представляват 91% от 199 000 добавени работни места през ноември.

Обикновено забавянето на ръста на работните места може да бъде причина за безпокойство. Но при настоящите обстоятелства, с инфлация, която все още е над годишната цел на Фед от 2%, по-умереното темпо на наемане се смята за точно това, от което икономиката се нуждае.