„Титаник“ потъва, а оркестърът продължава да свири. Тази сцена се откроява в съзнанието на всеки, гледал едноименния филм. Но събитията от холивудската продукция се базират на реалната случка от потъването на кораба. По-любопитното е, че оркестърът на борда на „Титаник“, който геройски е свирил до самото потъване на луксозния презокеански лайнер, е имал изяви във Варна и София, преди да се отправи на злополучното плаване. През есента на 1911 година в пристанище Варна акостира кораб, от който слиза британски оркестър. Диригент и цигулар е Уолъс Хенри Хартли. По това време той вече е известен в Европа, след като със своя бенд е кръстосвал Северния Атлантик на корабите близнаци „Лузитания“ и „Мавритания“. След пристигането си във Варна оркестърът на Уолъс Хартли започва да свири в
първокласния за времето си ресторант „Грозд“
на входа на Морската градина. Мълвата за уменията на бенда бързо стигат до София, където музикантите са поканени да свирят в новопостроеното Градско казино в столицата. Уолъс Хартли приема работата. Именно докато свири там, той получава поканата да тръгне за Саутхемптън, откъдето да поеме ангажимента за първото плаване на „Титаник". Редно е да се отбележи, че те са били известни именно като корабни музиканти и са имали изяви на други големи плавателни съдове.
На борда на кораба бендът се качва в състав от осем души. Това са Уолъс Хартли от Дюсбъри, У.Т. Брайли от Лондон, Д.Ф. Кларк от Ливърпул, Д.Л. Хюм от Дъмфрайс, П.Н. Тейлър от Лондон, Д.Ф. Удуърд от Хедингтън, френския челист Роже Брико от Лил и белгийският цигулар Жорж Кринс от Лиеж. Има редица интересни, но непотвърдени слухове за наличието на български музикант в състава на Хартли по онова време, но те така и не могат да бъдат потвърдени и
остават като исторически мит
По-нататък историята е известна – през нощта на 14 април 1912 година „Титаник“ се сблъсква с огромен айсберг и потъва, а с него и 1500 души пасажери и екипажът.
Варненската следа в най-голямата морска трагедия е разкрита в документално-образователния филм „Гибелта на „Титаник и Варна“ от цикъла „Пътуване към миналото“, направен за Музея на историята на Варна. Сценарист на лентата е д-р Олег Бенов, а снимковият материал е подбран от Християн Облаков. Видеомонтажът е поверен на Красимир Янев. Филмът е изработен преди две години в студио „Палас“ по повод 100-годишнината от потъването на „Титаник“.