Не бяха минали и няколко дни след тридневното посещение на украинския министър на външните работи Дмитро Кулеба в София, по време на което той поиска оръжие от България, когато лидерът на най-голямата опозиционна партия ГЕРБ Бойко Борисов в свое изявление обяви, че страната тайно въоръжава Украйна. „Изнасяме в пъти повече оръжие от февруари насам. Точно продукцията, която използват в Украйна. Ние им даваме оръжие. Неслучайно БСП мълчат, това стана с техен подпис. Това е двуличие и те трябва да си отидат“, каза лидерът на ГЕРБ пред избиратели и настоя България да изпрати оръжия на Украйна официално, като по този начин се включи в широката международна подкрепа за страната. По негово мнение това е правилната реакция, която вече се демонстрира от „целия демократичен свят“.

„Ние и сега даваме много оръжия

Но задкулисно, тайно и в разрез с всичко, което обещаваха от „Продължаваме промяната“. В българския парламент сега може да мине това – от нас имат 60 депутати, приблизително 30 от ДПС, от ИТН, от „Демократична България“, каза Борисов.

Реакцията на лидера на БСП Корнелия Нинова, чиято партия заедно с „Възраждане“ са единствените противници на въоръжаването на Украйна, беше мълниеносна. Във Facebook публикация тя обвини Борисов в лъжа и заяви, че държавата не е поемала никакъв явен или скрит ангажимент за оръжейни доставки нито към Украйна, нито към Русия.

Корнелия Нинова

„Борисов, лъжеш. България не изнася оръжие нито за Украйна, нито за Русия. Ако изнасяше, едва ли сега натискът върху правителството от външни сили щеше да е толкова голям. Едва ли външният министър на Украйна щеше да стои два дни в парламента и да чака решение за износ на оръжия. И как точно се изнася оръжие неофициално? Това да не са ти пуканки? Всъщност ти тези „неофициалните“ потоци ги разбираш по-добре.“, контрира го Нинова. Вицепремиерът и министър на икономиката допълни, че усилената работа на оръжейните заводи в България се дължи на

сериозен експорт, но към други държави

„Да, заводите работят, но не за Русия или Украйна. Нали си голям международник. Иди кажи на правителствата на Германия, Великобритания, Италия, Испания, Алжир, Индия и още над 50 държави, че няма да продаваме на техните армии. Кажи им: докато аз управлявах, ви продавахме, но сега няма, защото не съм аз на власт. Или предложи да затворим заводите и да ликвидираме тази индустрия. И къде видя товарителници за Украйна? За другите може да е простено да говорят глупости, но ти си бил министър-председател. Би трябвало да знаеш що е то сертификат за краен потребител. Покажи поне един за Украйна. Не можеш, защото няма такъв“, написа още председателят на БСП. Но въпреки изявленията й ГЕРБ останаха категорични в твърденията си. „Запознахме се с два полета, извършени от летище София на 4 и 5 април за летище в Полша, които са за износ на 600 000 броя 30 и 40-милиметрови изстрели за гранатомети. Те са извършени от българска авиокомпания, украински авиооператор товарен, да, фирмата е полска, която ги получава, но те са кацнали на границата на летището до границата с Украйна. Снарядите се транспортират до Полша с полет от украинска авиокомпания, факт, който също е установен и налага извода кой е крайният получател“, заяви Христо Гаджев – депутат от ГЕРБ и зам.-председател на Комисията по отбрана в НС. Ден по-късно Нинова също допусна, че българско оръжие може да достига до Украйна

чрез трети страни

По думите й България продава стоки за военна употреба на 50 държави и след това „няма начин и право да отиде някъде навън и да почне да прави проверки какво се случва с това оръжие след това“. И докато размяната на реплики все още не беше стихнала, премиерът Кирил Петков втрещи както коалиционните си партньори, така и опонентите си с идеята да обяви дарителска кампания за оръжия за Украйна. В лично качество Петков дари една своя работна заплата и призова всички българи да го направят по обявена сметка в украинска банка. Лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов определи идеята на премиера като „най-чудовищната глупост“.

В профила си във Facebook Трифонов написа, че трябва да се даряват пари за спасяване на човешки животи, а не за закупуване на оръжия, защото „това с оръжието

е работа на държавата

а не на обикновените хора“. Христо Иванов от „Демократична България“ пък каза, че формацията му ще продължи всяка първа сряда в месеца да вкарва по една точка в дневния ред на парламента за предоставяне на военна помощ за Украйна. Но решението за това за пореден път беше отложено. На свикания във вторник коалиционен съвет отново не беше постигнато съгласие между партньорите за изпращане на военна помощ на Украйна. Това се очаква да стане след завръщането на българската делегация, водена от премиера Кирил Петков, от Киев. „Ще продължим коалиционните разговори, след като се приберем от Украйна, за да може да се запознаем с реалната картинка там. Ще проведем среща с господин Зеленски, за да чуем и неговото мнение по темата. И на база на информацията, която получим в Украйна и с която се запознаем, след това ще обсъждаме отново на коалиционен съвет, за да е ясно всичко оттук нататък как ще се случва като график в парламента и респективно в Министерски съвет“, заяви Станислав Балабанов от ИТН, който е част от делегацията.

Станислав Балабанов

В нея влиза и ген. Атанас Атанасов от Демократична България, но

БСП не изпрати свой представител

Така топката отново се връща в парламента, когато започне да заседава отново след великденската си ваканция на 4 май. За гласуване в Народното събрание вече са внесени вече три предложения - едно от ДБ, едно от ГЕРБ и едно от „Продължаваме промяната“ (ПП). Първите две задължават Министерският съвет да окаже военна помощ, по негово решение каква точно. Предложението на ПП обаче засяга всякаква друга помощ, но не и военна - финансова, хуманитарна и „техническа“. От ДБ ще настояват, ако все пак проекторешението на ПП да бъде предложено за гласуване, то да претърпи редакция и „техническа“ да стане „военнотехническа“ помощ. Едно такова предложение

може да бъде прието с гласовете

и на ГЕРБ, и на ДПС, и на ПП, и на ИТН, въпреки че последните две формации заявиха, че депутатите им ще гласуват „по съвест“. Така обаче, ако се вземе решение за изпращане на военна помощ, или военнотехническа помощ, то топката отново се прехвърля в полето на Министерски съвет, който определя от какво да се състои тя. Изпращането на военнотехническа помощ не може да бъде изпълнено без подписа на министъра на икономиката Корнелия Нинова, в чийто ресор попада военната промишленост. Така на практика, ако не бъде постигнато съгласие, по решение на Министерски съвет вместо оръжия за Украйна отново може да отпътуват каски и бронежилетки.