Президентът проведе консултативни срещи с всички парламентарно преддтавени партии преди връчването на третия мандат за съставяне на правителство. Държавният глава сам трябва да прецени кой да направи опит за структуриране на нова изпълнителна власт. Всички партии от управляващата коалиция обявиха, че са готови на диалог с останалите, ако мандатът бъде връчен на някоя от тях. А опозицията остава непреклонна, че в рамките на този парламент не може да бъде съставено устойчиво мнозинство. „Продължаваме промяната“ пристигнаха първи. Обещаха диалог с настоящите си коалиционни партньори и разговори с всички депутати в парламента. “Единствената цена, която не сме готови да платим е хора, които не са в парламента да разпределят огромни частви средства“, каза Кирил Петков.
Той не изключи, но и не потвърди подкрепа към ИТН, ако получи третия мандат.
„Това кой ще подкрепим е тема, след като мандатът бъде връчен. Но това, което сме заявявали е, че не искаме 2 милиарда лева да отидат при 8 човека“, допълни Петков.
„Казваме, че е добре лидерите да отстъпят малко встрани, а напред да излязат експертите и А отборите на партиите“, каза Ива Митева.
„Разговори за премиери ще се водят с бъдещи коалиционни партньори. Всяко едно изказване е спекулация. Не сме се засилили да казваме, че премиерът трябва да бъде от ИТН или който и да е“, допълни я Тошко Йорданов.
БСП обеща да се фокусира върху политики, а не върху имена.
„Но и декларираме, че в демоклатична държава първата по сила партия трябва да излъчи премиер, промяната трабва да излъчи премиел, а който получи мандата да седне с другите на разговори“, продължи Нинова.
Но са на едно мнение със социалистите, че партията на Петков и Василев трябва да излъчи кандидат за премиер.
„Министър председател няма да издигаме. Самият факт, че се опитваме да реконструираме цялата коалиция оборва всички твърдения, че сме готово да управляваме с ГЕРБ и ДПС.“, каза още Иванов. По-рано в петък стана ясно, че в посолството на САЩ са били поканени преддттавители на парламентарните партии, а някои източници намекнаха, че първият дипломят на Вашингтон - Херо Мустафа е участвала в разговори за кадруване на новата изпълнителна власт във формат мандат на ДБ и премиер Никола Минчев. По-късно Даниел Митов от ГЕРБ призна, че такава среща е имало, но целта й е била изтичането на мандата на политическия секретар на посолството. Никола Минчев пък заяви пред журналисти, че не е получавал пледложение да поеме премиерския пост на евентуална нова коалиция. На фона на динамичното политическо говолене в коалицията, отново прозвучаха призивите на опозицията - нови избори и разпудкане на парламента.
„Не вярвам да има по-лош кабинет. За последните 30 години нямаше по-лош кабинет. По-лош е и от този на Жан Виденов“, каза Мустафа Карадайъ от ДПС.
„Няколко фамилии управляват държавата като фирма или нов стартъп. Семейството на господин Лорер например или отношенията между Кирил Петков и Лена Бориславова“, заяви Десислава Атанасова.
„Няма право никой чужд посланик - американски, суринамски да се меси във вътрешните ни работи. Хората не го отричат, дори. Отишли да си кажат довиждане преди консултациите. Има ли някой, който да вярва на това? Само си преддтавете, ако бяха отишли в руското посолство“, попита пък Костадин Костадинов. Националистите обявиха, че са сезирали прокуратурата по случая и са поискали Хело Мустафа да даде информация за съдържанието на разговорите.