Хората са виновни за "безпрецедентната" промяна на климата, се казва в доклад на Междуправителствената експертна група на ООН за климатичните промени, цитиран от световните информационни агенции. Документът беше официално представен днес на пресконференция в Женева. Той е съставен на базата на проучвания на повече от 14 хиляди световни експерти. В него се посочва, че е необходимо драстично да се намалят отделяните вредни емисии газове. Ако не се предприемат незабавни, бързи и мащабни действия в тази посока, средната стойност на температурата в глобален мащаб вероятно ще се увеличи с повече от 1,5 градуса Целзий в следващите 20 години. Според учените това може да има катастрофални последствия за целия свят.
Код червено
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш определи доклада като "код червено за човечеството". Той призова за прекратяване на използването на въглища и други изкопаеми горива, които предизвикват най-голямото замърсяване на околната среда. "Алармените камбани са оглушителни", заяви той в свое изявление. "Този доклад трябва да предвещава края на въглищата и на изкопаемите горива, преди да унищожат нашата планета".
Нивата на парникови газове в атмосферата вече са достигнали достатъчно високи нива, за да гарантират нарушаване на климата в продължение на десетилетия, ако не и на векове, предупреждават учените в доклада. Вредните емисиите, които "недвусмислено са причинени от човешката дейност", доведоха до повишаване на средната глобална температура в глобален мащаб с 1,1 градуса Целзий спрямо прединдустриалното й ниво, се казва в доклада, цитиран от Ройтерс. Учените предупреждават, че повишаването на средната глобална температура с повече от 1,5 градуса Целзий над прединдустриалната средна стойност може да предизвика изменение на климата с катастрофални последствия - горещините да станат толкова големи, че хората да умират при излизането си на открито.
Твърде късно ли е?
Според експертите вече е твърде късно да се предотвратят тези конкретни промени. Най-доброто, което светът може да направи, е да ги забави. Това ще даде време на държавите да се подготвят и адаптират към новите условия. Дори и светът драстично да намали отделяните вредни емисии през следващото десетилетие, средните температури все още могат да се повишат с 1,5 градуса Целзий до 2040 г. и вероятно с 1,6 градуса Целзий до 2060 г., преди да се стабилизират, прогнозира документът.
Ако не бъдат намалени значително вредните емисии, покачването на средната температура може да бъде с 2,0 градуса Целзий до 2060 г. и 2,7 Целзий до края на века. Земята не е била толкова топла от епохата плиоцен преди 3 милиона години - когато се появяват първите предци на човечеството, а нивото на океаните е с около 25 метра по-високо, отколкото днес. Може да стане и много по-лошо, предупреждават климатолозите.