Около 10 000 чуждестранни бойци воюват на страната на талибанското движение, предаде ТАСС, като цитира постоянния представител на Афганистан в ООН Гулам Исакзай.
"За последните седмици броят на нападенията, извършени от талибанското движение, достигна безпрецедентно равнище. Това са 5500 различни инцидента", подчерта той, като отбеляза, че екстремистите получават помощ от "чуждестранни бойци, принадлежащи към различни терористични организации, включително към "Ислямска държава" и "Ал Каида".
"Броят им достига 10 000 души. Мащабите на ситуацията може да се сравняват с нахлуване. Афганистан не се е сблъсквал с нищо подобно за последните 30 години", добави дипломатът, като предупреди, че Кабул може да стане една от следващите цели на талибанското настъпление.
Специалният пратеник на ООН за Афганистан Дебора Лайънс постави днес под съмнение ангажимента на талибаните към намиране на политическо решение и заяви пред Съвета за сигурност, че при настъплението на талибаните са загинали над 1000 мирни граждани, отбелязва Ройтерс.
Ако талибаните държаха на политическо решение, нямаше да рискуват толкова мирни жертви, "защото щяха да разбират, че колкото повече кръв се пролее, толкова по-труден ще бъде процесът на помирение", подчерта тя, като посочи, че талибаните изглежда са взели стратегическо решение за превземане на големи градски центрове, което неминуемо ще доведе до голям брой цивилни жертви.
"Това е вече различен вид война, напомняща за Сирия, неотдавна, или за Сараево, в не толкова далечното минало", добави Лайънс.
Мирните преговори между афганистанското правителство и талибаните започнаха миналата година в катарската столица Доха, но засега не е постигнат значителен напредък.
Високопоставеният американски дипломат Джефри Делаурентис призова талибаните да спрат офанзивата си, да работят за политическо решение и да защитят инфраструктурата и народа на Афганистан. Те "трябва да чуят от международната общност, че няма да приемем военно превземане на Афганистан или завръщане на талибанското Ислямско емирство", подчерта той.
Исакзай призова Съвета за сигурност да предприеме действия, "за да предотврати катастрофална ситуация" и изрази загриженост от информацията за "мащабни нарушения на човешките права от талибаните и техните чуждестранни терористични помощници в почти половината страна и сме изключително загрижени за сигурността и безопасността на хората в градовете, подложени на талибански нападения".
Талибаните се бият, "за да превърнат страната ни отново в безопасно убежище за транснационалния тероризъм", подчерта представителят на Афганистан.
Ситуацията в областта на сигурността в Афганистан се влоши рязко, след като на 14 април президентът на САЩ Джо Байдън обяви решението си да сложи край на операцията в Афганистан, станала най-продължителната военна кампания в американската история.
Талибанските бойци ускоряват настъплението си в редица направления и според техни представители, вече контролират около 85 на сто от територията на страната, включително районите по границите с пет държави - Иран, Китай, Пакистан, Таджикистан и Туркменистан, отбелязва ТАСС.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.