Толкова много сме свикнали във всекидневието си с обувките, че рядко се замисляме за тях – откъде идват, защо ги носим. Обувката е част от нашето облекло, или по-скоро завършека му, която служи да защитава крака. Главно ние носим обувки заради необходимостта от изминаване на някакво разстояние, например от вкъщи до магазина или кафето, за да може да стигнем безопасно до желаната дестинация, без да нараним краката си. Обувките се различават по стил, цена и номерация. Да изглежда атрактивно е естествено желание на всеки човек и обувките са един от способите за това. Така че обувките са символ и на комфорта и модата. Много често обувките, които носим, са израз на нашата личност. Когато се озовем пред щанда за обувки, за да си изберем нови, изникват такива нормални въпроси като какъв номер обувки да вземем, както и какъв да е стилът и материалът, от който са изработени. Според историческите данни първите дамски обувки на ток са произведени
за екстравагантната Катерина Медичи
във връзка със сватбата й за Дюка на Орлеанс. Желанието на нисичката особа да компенсира ръста си всъщност въвежда нови норми за красота и изисканост сред дамите във френския кралски двор. До края на 17 в. обувките за мъжете и за жените били еднакви, лявата не се различавала от дясната, но впоследствие мъжките добиват по- квадратна форма, а дамските - по- заоблени. В средата на 18 в. мъжете се връщат към ниските и практични обувки, а след Френската революция дори жените изоставят тези обувки. През 19 век обувките на висок ток се завръщат с пълна сила, заемайки полагащото им се място във всеки дамски гардероб, и започва „нашествието“ на платформи, холандски, тънки или дебели токчета.
Много хора носят грешен номер обувки
Според една статистика 75% от мъжете си купуват прекалено големи обувки, а 12 на сто – прекалено малки. При жените процентът е още по-висок. Неправилната големина на обувките може да доведе до проблеми със стъпалата, какъвто е случаят при 60 на сто от населението. Покупката на обувки следобед предотвратява болките при ходене. По възможност обувки трябва да се пробват следобед, защото тогава стъпалата вече са леко подпухнали. Така ще се избегнат болките при разтъпкване на новите обувки. Според едно изследване жените притежават средно по 20 чифта обувки, а 25 на сто от тях дори повече от 30. Разбира се, само половината от тези обувки се носят редовно. Много сватбени обичаи са свързани с обувките на булката. Според един особено щур обичай от Унгария гостите крадат обувките на младоженката. След това младоженецът трябва да ги откупи, като за целта изпие от обувката глътка шампанско.
Рускиня има най-дългите крака в света
Руският модел Екателина Лисина е жената с най-дългите крака на планетата. Тя е висока 205 см, а краката й са дълги 132 см. Носи обувки номер 47. Преди да стане модел, рекордьорката на Гинес е била професионална баскетболистка. Дългите крака са я довели дори до бронзовия медал на олимпиадата в Пекин през 2008 г. Скелетът на възрастния човек се състои от 206 кости. Но точният им брой варира леко от човек на човек. От тях на всяко стъпало има по 26. Следователно, взети заедно, те съставляват около една четвърт от човешкия скелет.
Няколко факта, които може и да не знаете
Първото изображение на обувка е отпреди 15 000 г. на рисунка в пещера в Испания. Кецовете пък са създадени в САЩ през 1916 г. Известният дизайнер Джими Чу създал първия си чифт обувки на 11 години. Той произлиза от семейство на обущари и е обучен на занаята от баща си. Най-скъпите обувки в света са продадени на търг през 2000 г. за $660 000. Те са носени от Джуди Гарланд във филма „Магьосникът от Оз“. Одри Хепбърн наложила модата на дамските мокасини с филма „Клоунско лице“, където носи елегантен чифт, изработен от Салваторе Ферагамо. Най-старата обувка от кожа е открита през 2008 г. от археолози в една пещера в Армения. Били запазени дори връзките й. Находката отговаря на дясно стъпало с размер 37. Обувката датира от 3500 г. пр. Хр. и така е с около 1000 години по-стара от Голямата пирамида в Гиза.
Музеят на обувките
Да! Има и такъв музей! Той се намира в Чехия, в град Злин. Музеят съхранява уникална колекция от обувки от цял свят – от различни исторически епохи, екзотични обувки, такива, използвани в специални ритуали, обувки на филмови звезди. Най-старият чифт, изложен там, е на 450 години! Има и колекция от африкански сандали, колекция от Индия, от Османската империя и Балканите.