Брандън Джонсън е новият кмет на Чикаго след като победи в балотажа с 51,4 на 48,6 процента съперника си Пол Валас. До следобеда във вторник Валас водеше, но през последните часове на вота Джонсън се движеше все по-добре, надмина опонента си и извоюва лидерската позиция.
„Открихме нова глава в историята на нашия град“, каза Джонсън в победна реч пред своите поддръжници.
Валас призна загубата в реч пред поддръжници в чикагския хотел Hayatt.
Избирателните секции отвориха в 6 часа сутринта и затвориха в 19 часа. Ходът на преброяването показа оспорвана надпревара между Пол Валас и Брандън Джонсън.
Гласуването започна вяло във вторник сутринта. Пол Валас беше посрещнат в избирателната си секция от члена на съвета Никол Лий, докато гласуваше. 69-годишният мъж каза, че е направил всичко по силите си и се чувства добре от това, което избирателите ще направят сега. Това е втора кандидатура на Валас за кмет на Чикаго.
Брандън Джонсън започна деня на изборите като гласува със съпругата си в кварталната им секция в Остин. След това 47-годишният мъж се спря набързо и многократно в избирателните секции в целия град. Там той изрази увереност, че това, което нарича негово многопоколенческо, мултикултурно движение, ще му помогне да спечели и е окуражен от това, което нарече подем в гласуването на младите хора. Експерти вещаеха, че Джонсън ще се нуждае от повече от гласовете на младите, за да спечели, както и от 80% от гласовете на чернокожите.
Тези избори останаха паметни още на първия тур, когато отиващият си кмет Лори Лайтфут дори не стигна до балотажа – нещо, което не се бе случвало от 40 години. Тогава първи стана Валас с 35% подкрепа.
Кой е Брандън Джонсън?
Брандън Джонсън започва кариерата си като учител в държавно училище в Jenner Academy в Cabrini-Green, по-късно преподава в Westinghouse College Prep в West Side. Работил е и като платен организатор за Чикагския учителски съюз CTU. От 2018 г. е комисар на окръг Кук.
Джонсън е жител на Остин, където живее със съпругата си и трите им деца.
Той обяви кандидатурата си за кмет в края на октомври след подкрепата на Чикагския учителски съюз. Джонсън получи над 20% от гласовете на първия тур на изборите за кмет, но успя да обедини подкрепата на градските прогресисти, докато постигна своя път към победата на балотажа.
Въпреки че
започна с малко разпознаваемо име
той бързо се изкачи в резултатите от проучванията, проведени през последните седмици преди балотажа, и се възползва от консолидирането на голяма част от профсъюза в града и прогресивната подкрепа.
След като с Пол Валас победиха досегашния кмет Лори Лайтфут и добре известния конгресмен Хесус „Чуи“ Гарсия на първия тур на кметските избори, последният от които го подкрепи на балотажа, Джонсън се сблъска с много критики за платформата си от опонента си за кметския пост и други демократи в града, но успя да генерира достатъчно подкрепа, за да си проправи път до офиса на петия етаж на кметството.
По време на кампанията си той настояваше да се вземе предвид как обстоятелства като безработицата и насилието с оръжие влияят на семействата и учениците, позиционирайки се като бъдещ кмет с леви идеали.
Уебсайтът на кампанията му обсъждаше усилията му да признае празници като Деня на коренното население и опита му да помага на имигранти, изправени пред депортиране, да получат правно представителство.
Под негово ръководство като комисар на окръг Кук беше приета Наредбата за справедливо жилищно настаняване, която забранява жилищната дискриминация въз основа на криминално минало на дадено лице.
Работейки със синдиката на учителите, той участва и в стачката на държавните училища в Чикаго през 2019 г., когато преподавателите се бореха за по-добри заплати, увеличаване на броя на социалните работници и други придобивки, като същевременно позиционираха своя протест като такъв, който търси по-голяма справедливост в града.
Джонсън се застъпи за политики като намалени цени на обществения транспорт и увеличаване на разходите за социални услуги, които той би финансирал чрез увеличаване на данъците върху големите предприятия.
Неговият данъчен план предвижда да накара „предградията, авиокомпаниите и свръхбогатите да плащат справедливия си дял“.
Очаква се той да генерира 800 милиона долара приходи
Заради тези политики Джонсън беше обект на критики от бизнес групи и групи за недвижими имоти.
„Джонсън ще увеличи данъците върху хотелите и мотелите, които все още се борят да преминат през последиците от пандемията, ще възстанови данъка върху служителите, като таксува бизнеса за всяко създадено от тях работно място в града, ще увеличи данъците върху сделките с недвижими имоти, което би задушило развитието на достъпни жилища и много повече“, казаха в съвместно изявление Асоциацията на апартаментите в Чикаго, Търговската камара на Чикаго, Асоциацията на хотелите и квартирите в Илинойс, Асоциацията на производителите в Илинойс и Асоциацията на търговците на дребно в Илинойс.
И в град, където престъпността и обществената безопасност са ключови приоритети за почти половината избиратели в Чикаго, бившият учител също беше критикуван от жителите за предишната си подкрепа за лишаване от средства на полицията. На първи тур Джонсън беше единственият кандидат, който не обеща да поддържа текущия бюджет на полицейското управление, но по-късно каза, че няма да намали средствата им.
По време на кампанията си той получи подкрепата на значими прогресивни политически фигури, включително сенаторите Бърни Сандърс и Елизабет Уорън, преподобният Джеси Джаксън, в допълнение към конгресмен Хесус „Чуи“ Гарсия, който също беше в надпреварата за кмет. United Working Families, политическа организация за чернокожи и латиноамерикански кандидати, също подкрепи Джонсън.