Снимки: Пресцентър на МС

Вашингтон, специален пратеник

Премиерът на България Бойко Борисов засегна темата за безвизово пътуване до САЩ пред президента Барак Обама. „Поставям въпроса с визите на всяка среща", каза Борисов като допълни, че решение не може да бъде взето еднолично от президента, който единствено може да говори в подкрепа на това визите за българи да паднат. „България трябва да проведе малко повече усилия," каза Борисов. Той каза на пресконференцията след срещата в Белия дом, че има „пълно разбиране" между двамата по този въпрос, но и българското лоби трябва да работи по-усилено. Въпреки разбирането обаче, визите остават.

По време на официалните изявления преди срещата Обама заяви, че голяма роля за добрите отношения между България и САЩ имат българите, които живеят в родния град на президента - Чикаго. Борисов не даде повече подробности за визите, но заяви, че ще се работи по социалното осигуряване. Някога в бъдещето хоpа, които са работили в САЩ повече от 10 години, ще имат възможност да си получават пенсиите в България.

Борисов призна, че

не е очаквал да чуе толкова добри неща за България

„Не очаквах, че така подробно се отчита какво сме направили на фона на другите балкански държави," каза премиерът. „Обама нито един упрек не каза за нас."

Преди срещата американският президент заяви, че иска да подчертае, че България е един изключителен съюзник на САЩ и благодари на Борисов за силното партньорство в Афганистан, както и за подкрепата на мирния преход. По думите на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов ситуацията в Близкия изток също бе обсъдена, но не в подробности. Заключението е, че България играе една добра роля в цялата глобална политика на страните от НАТО, заяви вицепремиерът. „Беше дадена висока оценка за участието на българския контингент (в Кандахар)."

По повод военното сътрудничество между България и САЩ Борисов посети Националния мемориален парк в Арлингтън преди срещата си с Обама. Премиерът и българската делегация, която включваше Цветанов, министъра на външните работи Николай Младенов и министъра на отбраната Аню Ангелов, присъстваха на церемония за полагане на венец на гроба на Незнайния войн.

Борисов и Цветанов не влязоха в подробности, но няколко пъти отбелязаха как

Обама е изтъкнал само суперлативи за България

„Най-важното е, че България е един от първостепенните и най-добри партньори на САЩ в всяка една област", каза Борисов и уточни, че говори за външна политика, общи идеали, енергийна сфера, военна сфера, политическа сфера, култура.

Обама спомена доброто сътрудничество в областта на наказателните разследвания и в борбата с тероризма. „Благодаря на България за техните усилия в разследването на атентата в Сарафово. В момента българските екипи работят с други служби в света, за да се уточни кои хора са влизали в България, какви са те и какво са правили, каза Борисов. "Не случайно Обама даде отлична оценка за дейността на нашите служби." Борисов добави, че в момента правителството не може да посочи поръчителя на атентата, защото трябват още улики. "Но повярвайте ми, след днешната среща и американските служби ще работят доста по-активно. Не може да имаме истинското лице, отпечатъци, ДНК профил и могъщи служби, които да работят по случая, и още да не са открили този човек от коя държава е, кои са неговите близки, за да може да се проследи участието му в атентата." Борисов каза, че Обама го подкрепя в решението му да се изчака, преди официално да се обявяват виновници. На въпрос дали все пак е споделил с Обама върху какви хипотези се работи, Борисов заяви: „Той много добре знае. Не очаква аз да му кажа."

Преди срещата Обама заяви, че България се модернизира, и похвали прозрачността на правителството. "Министъp-председателят лично участва и насърчава реформите в България като борбата за открито отворено прозрачно държавно управление", заявил Обама и добавил, че

България се очертава като лидер на Балканите

и с български усилия борбата за интегриране на тази част от света ще продължи. Детайли не уточни. Борисов също не го направи след срещата.

Една подробност, която даде, е какво Обама харесва най-много в това, което правителството е направило, откакто дойде на власт през 2009 г. „Инфраструктурата и това, което правим в България", каза българският премиер. „И това, което се строи."

Борисов покани Обама да направи срещата на лидерите от Централна и Източна Европа в София. По думите на Борисов срещата между него и Обама е завършила в приятелска среда, като президентът е казал: „Аз съм голям ваш приятел и приятел на България."

Борисов категорично отрече да е ставало въпрос за мораториума за добиване на шистов газ в България. „Ние въведохме мораториум, парламентът потвърди и ще чакаме, когато дойде нова технология или такава, каквато да е абсолютно сигурна, подписана с по две ръце от еколозите. Така че на този етап не считам за нужно да говорим за шистов газ. България направи изключително много за истинската си диверсификация с добиването на над 10 процента на „Мелроуз" в Черно море и голямата концесия, която сега дадохме за проучване и добив в Хан Аспарух." Борисов още веднъж заяви как до 5-6 години България ще добива достатъчно газ, за да задоволи и потребители, и икономика.

Цветанов добави, че за него е важно това как г-н

Обама оценява прозрачността в България

и законодателните инициативи като избора на главен прокурор, промените във ВСС и държавния инспекторат. "Това са едни от най-високите оценки на американското правителство", заяви Цветанов.

Той говори за необичайно дългото си 10-дневно посещение в САЩ непосредствено преди визитата на Борисов. „Имах възможност да се срещна с всички директори на агенциите, ФБР, Сикрет Сървиз, ЦРУ", уточни Цветанов. „Разговаряхме по теми, свързани както с обучение, така и с обмяна на практики и това, което сме изградили като партньорство и обмяна на опит и на информация." Цветанов заяви, че САЩ и България нямат тайни в борбата с тежката трансгранична организирана престъпност. Цветанов допълни, че САЩ и България също така си сътрудничат в борбата с киберпрестъпността. Това партньорство започна преди около пет години, а през 2013г. България ще има звено на Сикрет Сървиз, което ще работи заедно с Главна дирекция „Борба с организираната престъпност". Цветанов добави, че по време на посещението му е обсъдил с Джанет Наполитано, секретар по вътрешната сигурност на САЩ, звеното Сикрет Сървиз да бъде подсилено в борбата срещу киберпрестъоността - това, с което се занимава офисът на ФБР в България.