show

Президентът Барак Обама изрази увереност във вторник, че има достатъчно гласове в Камарата на представителите за приемането на имиграционната реформа, която от юни буксува там. Държавният глава изрази мнението си по време на среща с шефове на големи компании като Motorola, Deloitte, Lockheed Martin, State Farm, Marriott, Blackstone и McDonalds. Корпорациите са в обща коалиция, която отдавна лобира за реформа. „Въпреки че точно сега има известна съпротива от републиканците в Камарата, окуражаващо е, че има такива от тях, които си казат, че това е правилното нещо да се направи", каза в Белия дом Обама. „Политическата ситуация е предизвикателна и за [лидера Бейнър] други и ние искаме да го направим максимално лесно за тях. Това не е въпрос, по който търсим политическа победа. Ние търсим съществена победа за американската икономика и американския народ и за компаниите, които са представени тук."

Но дали законът ще се гледа в залата на Камарата на представителите зависи от нейния председател Джон Бейнър, лидера на републиканците. И преди той е заявявал, че „какъвто и да било имиграционен законопроект, за да стане закон, трябва да се подкрепи от мнозинството на двете партии."  Т.е. поне половината конгресмени от неговата партия трябва да се съгласят.

През изминалите дни подкрепата си за имиграционната реформа дадоха още няколко републиканци. Сред тях е конгресменът от Калифорния Дейвид Валадао. Той се подписа под законопроект, който е много подобен до този, приет в Сената през юни. „В последно време работя с други републиканци, за да организираме демонстрации и да покажем на лидерите на партията ни, че има подкрепа реформата да се приеме до края на годината."

Междувременно демонстрациите за приемане на имиграционната реформа не спират вече четири седмици поред, и то в 150 американски града.

За президента обаче не остава нищо друго, освен да оказва натиск. Но още в началото на втория мандат силата му намалява. Напоследък той е атакуван за проблемите със сайта на „Обамакеър", за подслушванията на Националната агенция по сигурност  и за твърде бавно подобряващата се икономика. Рейтингът му е рекордно нисък - едва 42 процента, според последното проучване на CNN.  Ако нещата останат така, имиграционната реформа е в опасност.

Колкото повече наближава краят на 2013 година, толкова по-трудно ще става за републиканците да повдигнат тема, която е твърде чувствителна от политическа гледна точка. След година са междинните избори за Конгреса. Но с милионите протестиращи и децата, които страдат от това, че родителите им са депортирани, човек може да се чуди колко още републиканците ще гледат на имиграционната реформа като на политическа игра.