Мрежа от консервативни активисти е организирала сложна шпионска операция срещу набедени за врагове на тогавашния президент Доналд Тръмп хора, включително втория му съветник по националната сигурност, Ейч Ар Макмастър, съобщава сензационна публикация в The New York Times. Според изданието схемата за дискредитиране на Макмастър, разкрита в интервюта и документи, е една от „най-наглите операции в кампанията“. Тя включвала план за наемане на жена, снабдена със скрита камера, за да го заснеме, докато прави неподходящи изказвания, които опонентите му биха могли да използват като лост, за да го свалят от поста съветник по националната сигурност. Групата наела и жени, за да ходят на срещи с агенти на ФБР, които понякога били избирани чрез приложения за запознанства. Целта била да се разобличат членове на „дълбоката държава“ (конспиративно наименование на несъществуващо тайно управление на САЩ), като ги хванат, че говорят пренебрежително за Тръмп на скрити аудиозаписи.

Макмастър е бил в центъра на вниманието, защото го подозирали, че е говорил подигравателно за Тръмп пред някакъв изпълнитерен директор от бизнеса. Не е ясно дали някой от близкия кръг на Тръмп е бил запознат със схемата, но според съобщенията групата е получила помощ от Ерик Принс, който имал договори в сферата на сигурността и е бил важен поддръжник на Тръмп.

Сестрата на Принс, Бетси ДиВос, беше министър на образованието на Тръмп. New York Times съобщи още, че жена, работила по шпионската операция - Барбара Лийдън, бивша служителка в Сенатския комитет по правосъдие - е казала, че била въвлечена в играта от някой "с достъп до календара на Макмастър". Участвал и Проект Veritas - консервативната група, известна със записите от скрити камери. Принс бил докарал бившия британски шпионин Ричард Седън, за да обучава членове на Проект Veritas в семейното ранчо на Принс. Според медията след като Седън се присъединил към Проект Veritas, той се заел да професионализира предишната малка операция с ограничен бюджет. За целта наел бивши войници, бивш агент на ФБР и бивш британски командос. В крайна сметка проектът пропадна през 2018 г., когато Макмастър напусна поста си в Белия дом. Проект Veritas оспорва статията на "Ню Йорк Таймс", наричайки я клевета.