Националната служба за охрана (НСО) очаквано отказа да отговори на въпросите на ПП-ДБ за държавната охрана на лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски с мотив, че информацията е класифицирана. Службата реагира остро срещу интереса на ПП-ДБ по темата и обвини коалицията, че "пренебрегва и не зачита основни принципи на функциониране и взаимодействие на държавните институции“, което може да е много опасно.
“Пренебрегването и незачитането на основни принципи на функциониране и взаимодействие на държавните институции, особено на тези от системата за защита на националната сигурност на България, могат да бъдат много опасни. Всяка информация, която се отнася до оперативната дейност на службите за сигурност, каквато е и Националната служба за охрана, носи гриф за сигурност и не може да бъде разгласявана извън определените със законодателството правила“, посочиха от НСО в понеделник.
ПП-ДБ официално поиска информация от службата защо пази Пеевски и му е предоставила за ескорт един от трите най-скъпи автомобила в автопарка на НСО - Mercedes S680 Guard.
Според ПП-ДБ това е в разрез с правилата, установени от НСО за охранявани лица.
От НСО в отговор припомниха, че Законът за НСО изрично указва, че Народното събрание упражнява контрол върху дейността на Националната служба за охрана, съгласно Конституцията на Република България чрез постоянна комисия.
“Ръководството на Националната служба за охрана счита, че строгото спазване на закона е един от гарантите за запазване на политическия неутралитет на службата в отговор на многобройните опити НСО да бъде употребявана за теснопартийни цели. Националната служба за охрана е готова да предостави отговори на всички въпроси във връзка с осъществяваната от службата дейност по установения законов ред, както го е правила винаги“, се посочва в позицията на НСО.
По-рано и лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски отказа да отговори дали ползва услугите на Националната служба за охрана (НСО).
Практиката е НСО винаги да отговаря по подобен начин на въпроси около държавната охрана, когато е имало подобен интерес.
Ограничен граждански контрол
От ПП-ДБ могат да зададат въпросите в рамките на парламентарната комисия за контрол на специалните служби, която разглежда подобни теми при закрити врата.
Комисиите обаче не работят още заради блокажа на парламента.
Проблемите с ограничените възможности за граждански контрол върху службите са известни отдавна, като те на практика отклоняват всички въпроси за дейността си, използвайки презумпцията за секретност.
Кой решава за държавната охрана?
По закон решенията кои лица да бъдат охранявани се взимат от комисия, в която участват началникът на Националната служба за охрана, председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" и главният секретар на Министерството на вътрешните работи.
При необходимост в работата ѝ участват като членове ръководителите на военното и цивилното разузнаване.
Исканията на ПП-ДБ за реформа в службите
ПП-ДБ системно настоява за реформа в специалните служби, като неведнъж е искала оставката на шефа на НСО ген. Емил Тонев.
През 2022 г. служители на НСО от охраната на Кирил Петков и Никола Минчев, които тогава бяха премиер и председател на парламента, допуснаха да бъдат замеряни със снежни топки от симпатизанти на "Възраждане" на 3 март при честванията край паметника "Шипка".
Малко след това правителството на Кирил Петков официално поиска от президента да освободи Тонев, защото предаде видеозаписи с посетителите в сградата на Министерския съвет по искане на прокуратурата.
Президентът Румен Радев отклони исканията за отстраняването на Емил Тонев и по-рано тази година Радев дори го удостои с висше офицерско звание “генерал-майор“.
НСО е единствената служба, която остана под шапката на президентството, като Радев на няколко пъти отклони искания за отстраняването на Тонев, който назначи през 2020 година.