AAXA P2-A Smart
Николай Нейчев
Само преди няколко години да имаш проектор вкъщи беше излишна глезотия. Много по-често тези апарати, които тежаха ужасно много, се вземаха предимно назаем за фирмено събитие с единствената цел да направят дадена презентация по-малко скучна. В унисон със светкавичното развитие на останалите продукти за домашна електроника и проекторите днес вече са значително по-добри, по-евтини и по-компактни от тогава. Сега те са с размерите на външен харддиск, лесно се побират не само в чанта, но дори и в по-широк джоб, и на всичкото отгоре вършат не по-лоша работа от големите им колкото домашен робот за почистване събратя. В момента портативните проектори на пазара са няколко основни типа, като, разбира се, разнообразието на българския пазар не е голямо. Но това не е проблем, който големите световни онлайн доставчици да не могат да разрешат.
Какво се предлага на пазара? Pico проекторите са малко по-големи от смартфон и са много удобни, но за сметка на това обикновено не са особено ярки и повечето пъти са сравнително по-скъпи. Една идея по-големи от тях са palmtop проекторите, които надвишават размерите на една човешка длан, но са достатъчно удобни за пренасяне в чанта.
Повечето проектори позволяват лесно зареждане на файлове от SD карта или USB флашка, така че може да не носим лаптоп с тях. Също така някои имат функционалността да се зареждат безжично от смартфон или с кабел чрез HDMI порт.
Що се отнася до технологията на светлината, която използват, проекторите са два вида. Първите са с цифрова обработка на светлината (DLP - digital light processing), което позволява по-компактен размер и прожектира ясна картина за динамични филми с наситени черни цветове и висок контраст. Другите използват дисплей с течни кристали (LCD - liquid crystal display), който създава яркост на изображението, необходимо за прожекция в светли помещения с по-остри детайли. Освен това те са енергийно по-ефективни и обикновено са по-тихи от DLP. Има и трети тип технология: течни кристали на силиций (LCoS - liquid crystal on silicone), която се използва значително по-рядко и предимно в разработки на JVC и Sony, които са над средната цена.
Също така те се различават и по източника на светлината. Стандартната лампа издържа до 4,000 часа и е най-изгодна. Лазерът не изисква подмяна и има значително повече яркост и контраст, а също така е енергийно ефективен. LED крушката издържа 20,000 часа, няма нужда от охлаждане и най-често се използва в pico проекторите. Те могат да се използват на всяка стена, но екранът за прожектиране е за предпочитане.
Ето и конкретните модели: LG Minibeam 550 (лек, компактен, еднакво подходящ за филми и презентации). Има батерия, която издържа около 2 часа, вграден тв тунер и блутут. Скромна резолюция, не особено ярък и няма приближаване (zoom); AAXA P2-A Smart Pico - едно от най-компактните решения на пазара с много достъпна цена. Батерията му издържа 2.5 часа, осъществява връзка чрез блутут и уайфай, разполага с тъчпад. По-трудно се фокусира, цветовете не са съвсем естествени и ако се ползва за презентация, текстът може да трепти. Optoma 1080 Short-Throw - специално разработен, за да се използва за игри с лаг от само 16 милисекунди и огрява с 3000 лумеа, а лещата му е така пригодена, че създава голяма картина от малко разстояние.
Не толкова добър звук. Philips Pocket Projector - много малък, с дълготрайна LED светлина, има слот за microSD карта и USB флашка, вграден говорител. Само 50 лумена и има нужда от зарядно за батерията, което не е включено в комплекта. Nebula Capsule - живот на лампата от 30,000 часа, батерията издържа 4 часа, има 360-градусов говорител, много ярка и ясна картина. Обещава собствена операционна система, която да подкарва популярни приложения за стрийминг на видео като Netflix и Hulu, но мнозина потребители се оплакват, че тя не работи, както би трябвало, и изпитват проблеми с правилното функциониране на програмите.