ЯСЕН ДАРАКОВ

ГАЛИНА ПЕТРОВА

Демократите имат нови звезди - бившият кмет от Индиана Пийт Бутиджидж и сенатор Ейми Клобучар. И двамата надхвърлиха драматично прогнозите за представянето им в първите два щата, гласуващи на първичните избори - Айова и Ню Хемпшир. Но предстои да видим дали това ще продължи и напред - в щати с по-разнообразен вид избиратели и срещу големите пари на Майкъл Блубърг. Във вторник Бърни Сандърс спечели първичните избори в Ню Хемпшир за номинацията на Демократическата партията за президентските избори, но с преднина от само 1,6% пред Бутиджидж (25.9% срещу 24.4% при 97% преброени бюлетини). Той пък спечели в Айова (с 0,1%, там предстои повторно преброяване, поискано и от двата щаба). Клобучар почти утрои резултата, даван й от предварителните проучвания, и стана трета в Ню Хемпшир с 19.8%. Дълго време смятан за фаворит в надпреварата, бившият вицепрезидент на САЩ

Джо Байдън претърпя тежко поражение,

заемайки петото място с 8.4%, изпреварен от прогресивната сенаторка от щата Масачузетс Елизабет Уорън (9.3%).

„Тази победа тук е началото на края за Доналд Тръмп“, каза Сандърс пред свои привърженици в Ню Хемпшир. „Бърни ще победи Тръмп“, скандираха в отговор поддръжниците на 78-годишния сенатор. Сандърс, който открито се обявява за социалист, спечели безспорен контрол върху лявото крило на Демократическата партия - позиция, за която се бореше с Елизабет Уорън. Но представянето на сенатора от Вермонт е далеч под неговите желания и очаквания. През 2016 г. той разгроми съперничката си Хилари Клинтън в Ню Хемпшир с над 20% разлика. Сандърс се изказа с уважение за опонентите си, включително за Пийт Бутиджидж, и обеща обединение около крайния победител за номинацията. Малко след това обаче в думите му се усети критичен тон по отношение на Бутиджидж и богатите му спонсори. „В този момент на кампанията започваме борба срещу милиардерите и кандидатите, финансирани от милиардери“, заяви Бърни Сандърс. Пийт Бутиджидж изрази задоволство от силното си представяне и също обеща да „сложи край на ерата на Доналд Тръмп". Той поздрави Сандърс за „доброто представяне“, но не го определи като победа. 38-годишният бивш кмет на градчето Саут бенд, Индиана, е първият открито гей кандидат, който постига такива успехи. Той е завършил „Окфорд“ и „Харвард“, владее 5 езика и е бивш ветеран от войната в Афганистан. Съпругът му е учител. Резултатите от първите два щата повдигат въпроса още колко време ще могат Уорън и Байдън, бивши фаворити, да продължат кампаниите си. Бившият вицепрезидент разчита на добро представяне в Южна Каролина, където проучванията му дават преднина и където електоратът е по-разнообразен от Айова и Ню Хемпшир, където избирателите са предимно бели и по-възрастни. Байдън замина няколко часа преди края на изборния ден за Южна Каролина, където ще има първични избори на 29 февруари. Те ще бъдат предшествани от първичните избори на демократите в щата Невада на 22 февруари, които ще преминат под формата на партийни събрания като тези в Айова.

За Елизабет Уорън въпросите накъде, как и дали

продължава в тази битка стават все по-наложителни. Евентуално нейно отпадане ще преразпредели сериозно гласовете и е възможно да пренареди класирането на останалите в надпреварата участници. Милиардерът Майкъл Блумбърг, който се изкачи на трето място в национално проучване от понеделник, засега не участва в първичните избори. Той обаче залива с реклами петнайсетината щати, които ще гласуват по време на т.нар. Супервторник. Двама от претендентите за номинацията на демократите междувременно обявиха, че се оттеглят от надпреварата. Андрю Янг, който получава в Ню Хемпшир по-малко от 3 процента от гласовете, обяви, че се отказва поради липса на достатъчно подкрепа. 45-годишният бизнесмен, който се кандидатира въпреки липсата на политически опит, изненада мнозина наблюдатели, като успя да се класира за телевизионните дебати на демократите и остана в надпреварата по-дълго от някои политици ветерани. Синът на тайвански имигранти ще бъде запомнен с обещанието си да въведе универсален базов доход от 1000 долара месечно за всички американци. Това беше отговорът на Янг на „четвъртата индустриална революция“ - засилването на автоматизацията на труда, която според него е унищожила милиони работни места в промишлеността. „Доналд Тръмп не е причината за всички наши проблеми и ние допускаме грешка, като (приемам, че това е така). Той е симптом за заболяване, което се (влошава) у нашите общности от години и десетилетия“, каза на дебатите на демократите в петък Янг, който бе единственият претендент за номинацията на партията от азиатски произход. От надпреварата обяви, че се оттегля, и сенаторът от щата Колорадо Майкъл Бенет. Според частичните резултати в Ню Хемпшир 55-годишният Бенет събира едва 0.3%.