След като Google лансира очила за добавена реалност (AR), множество стартъпи започнаха да развиват подобни продукти. Този месец Omega Ophthalmics представи нови контактни лещи, които позволяват интеграция с приложения за AR. Лещите се поставят хирургично, тъй като имат и медицинско приложение - могат да се справят с недъзи в очната структура като перде или астигматизъм.
Имплантирането на лещи не е нова технология - в САЩ над 3.6 милиона пациенти минават през процедурата всяка година, сред които главно са представители на по-възрастното поколение. Създателят на Omega Ophthalmics Гари Уорц осъзнава потенциала на процедурата да предостави и допълнителна услуга. Компанията разработва платформа, чрез която други производители ще могат да създават интерактивни приложения, които да улеснят живота на възрастните хора.
Платформата ще е интегрирана с лещите и ще предоставя възможността за добавянето на сензори, както и интеграция с технологиите на виртуалната и разширената реалност. В интервю с TechCrunch Уорц сравнява иновацията на Omega Ophthalmics с тази, която Илън Мъск създава посредством неврологичния си стартъп Neuralink. Уорц не предвижда младите хора с добро зрение да се интересуват от продукта. Очаква се основните клиенти на Omega Ophthalmics да са възрастни хора, които искат да запазят независимостта си.