Марси Райс
Новият американски посланик в София Марси Райс ще има една основна задача - да убеди българското правителство да премахне мораториума върху проучванията и добива на шистов газ. Това се разбира от приоритетите й, представени пред Конгреса непосредствено преди окончателното гласуване на кандидатурата й, което се състоя миналия вторник, 7 август. Там тя е описала, че ще подпомага българското правителство по въпросите за интеграцията на ромите, ще насърчава борбата с организираната престъпност и корупцията и ще работи за диверсифицирането на енергийните източници в страната. В този ред единствената задача, която практически има решение, е последната, доколкото проблемите с ромите и с престъпността са постоянни и нерешими в рамките на един мандат. На този етап България получава горива изцяло от Русия - и газ, и нефт. Тъй като единственото нефтопреработвателно предприятие в страната "ЛУКойл Нефтохим" е руска собственост, то се и зарежда с петрол от Русия. Държавната власт няма лостове, с които да повлияе на собствениците му да доставят суровина от други държави. Дистрибуторите на бензин в страната пък предпочитат в огромната си част да купуват горивото точно от "Нефтохим" заради по-малките транспортни разходи. При това положение единственото гориво, което допуска някаква форма на диверсификация, остава газът. Той не се произвежда в България, а се внася също от Русия. Страната засега няма дори теоретична възможност да внася газ от други държави заради липсваща инфраструктура, по която да се осъществяват доставките. Така че единствената възможност за различен произход на това гориво е, ако то се добива под формата на шистов газ.
Мораториумът върху проучванията за шистов газ беше въведен след поредица масови протести в София и в цялата страна миналата есен. Екозащитниците се организираха, след като се разбра, че правителството е подготвило проектодоговор с американската компания "Шеврон", която да извърши проучвания в Североизточна България. Специалисти обаче многократно изразиха опасенията си, че технологията за проучване и добиване, при която се разбиват подпочвени слоеве и така има риск от замърсяване на подпочвените води, е опасна за здравето на гражданите. Много от хората в районите, набелязани за подобни проучвания, черпят питейна вода от подобни подземни водоизточници, които биха били поставени под риск. Изучаването на местата, потенциални находища на шистов газ, включва пробиване на дълбочинни сонди, с които в земята се вкарват огромни количества химикали.
Досегашният американски посланик в София Джеймс Уорлик се провали в опитите си мораториумът да бъде премахнат. Някои политолози допускат, че това е и причината той да бъде отзован от София малко по-рано. Уорлик вече получи назначение като старши дипломат в офиса на държавния секретар Хилари Клинтън и заместник специален представител за Афганистан и Пакистан и ще поеме новия си пост от 14 септември. Смята се, че неговата съдба е била решена след посещението на държавния секретар Хилари Клинтън в София на 5 февруари. В изявлението си тогава тя даде да се разбере, че е недоволна от факта, че е било допуснато въвеждането на мораториум, и изтъкна проучванията за шистов газ в България като важна задача пред американската политика в страната.