Председателят на Службата за защита на конституцията Томас Халденванг подчертава, че нова екстремистка група тревожи властта в Германия - движението „Querdenken“ ("мисли извън кутията". )

В своя доклад за 2021 г. Службата за защита на конституцията предупреждава за дифузна среда, която има за цел да „делегитимира държавата“ – и е трудна за наблюдение от органите за сигурност. В същото време опасността от десни и леви екстремисти и ислямисти за Германия остава голяма.

Изглежда сякаш, че заплахата за хората и държавните институции в Германия от екстремисти като цяло намалява. Но това е илюзия според президентът на Федералната служба за защита на конституцията Томас Халденванг, който при съвместното представяне на доклада с федералния министър на вътрешните работи Нанси Файзер (SPD) в Берлин каза: „Ситуацията със сигурността е напрегната“. Той определи и действията на руските тайни служби в Германия като "сериозна заплаха, която придоби ново измерение с атаката срещу Украйна". Федералната република трябва да се въоръжи повече от преди срещу опитите за шпионаж и дезинформация .

В доклада също така се посочва подробно, че като цяло са регистрирани по-малко ислямистки заплахи и потенциални насилствени престъпници. Въпреки това изследователят на екстремизма Хаджо Функе – подобно на ръководителя на Службата за защита на конституцията Халденванг – стигна до следното заключение в интервю за WELT: „Органите за сигурност и полицейските сили в момента са изправени пред предизвикателства в съвсем ново измерение. "

Според Халденванг, потенциалната заплаха идва от „саморадикализирани и индивидуално действащи извършители“, които стават все по-млади. Наблюдава се тенденция на дифузна среда – някои от екстремистите не могат да се разделят на категории, не могат да бъдат определени нито като леви, нито като десни радикали.

За такива се визират хора, които презират демократичните процеси и институции за вземане на решения и призовават официалните или съдебните заповеди да бъдат игнорирани. Те действат като „различно мислещи“ и призовават за актове на насилие по време на демонстрации на Corona или организират така наречените домашни посещения при политици, за да ги сплашат.

Въпреки че, както каза шефът на конституционната защита Халденванг, в Саксония или Тюрингия, например, те са тясно свързани с дясната екстремистка сцена, в Южна Германия, от друга страна, те са по-свързани с левичари, радикални противници на ваксинацията.

Следователно в доклада за защита на конституцията, явлението е описано под заглавието: „делегитимизиране на държавата, свързано със защитата на конституцията“. Това, което е опасно за тези групи от гледна точка на органите за сигурност, в допълнение към техните неясни корени и постоянна промяна е, че те винаги приемат новите събития като възможност за агитация срещу

ограниченията на държавата.

И

зследователят на екстремизма Функе вижда голямо предизвикателство за органите за сигурност в допълнение към борбата с десния и левия тероризъм, както и тероризма, мотивиран от ислямизма

:

„Освен това сега има война в Украйна, която носи със себе си нарастващ риск от кибератаки и шпионски действия от страна на руските разузнавателни служби“. Резултатът от доклада поставя въпроси като нуждата от нови структури и сътрудничество за идентифициране и борба със заплахите за сигурността, по-тясно сътрудничество между органите за сигурност и търсене на правна възможност за достъп до

IP

адреси, за да се идентифицират непосредствените опасности възможно най-рано.