Президентът Доналд Тръмп и неговата администрация използваха последните дни на 2017 година, за да предприемат серия от ходове, които ще засегнат съдбите на десетки хиляди имигранти, включително и легални, с работните визи Н1-В. Междувременно Тръмп заяви, че е готов на компромис за децата дриймъри - тези, доведени в САЩ като деца, които бяха защитени от депортация по програмата DACA на Барак Обама. Срещу това обаче той иска серия от антиимиграционни мерки, сред които пари за стена по границата с Мексико и спиране на лотарията за зелена карта. "Казано е на демократите, и те разбират напълно, че няма да има DACE без отчайващо необходимата СТЕНА по южната граница и край на ужасната верижна миграция и глупавата лотарийна система за имиграция и т.н.", написа в туитър Доналд Тръмп на 29 декември. Лидерите на демократите Нанси Пелоси и Чък Шумър заявиха, че няма да водят преговори с президента през медиите.
Всичко това дава знак за партиен сблъсък през тази година, а имиграцията да бъде основен въпрос на междинните избори през ноември.
Малко преди празниците администрацията на Тръмп издаде ново правило, с което спира издаването на разрешително за работа на съпрузите на притежателите на работни визи Н1-В, които са в процес на получаване на зелена карта. За тази идея писахме в BG VOICE през ноември.
В последния работен ден на 2017-а стана ясно, че администрацията на Тръмп сега иска да спре удължаването на работните визи Н1-В. Това ще засегне десетки хиляди висококвалифицирани работници, които са в САЩ, плащат данъци и чакат зелени карти чрез спонсорство от работодател. Сред тях и хиляди студенти, завършили тук. Докато Тръмп променя правилата на програмата за работни визи, в Конгреса работят по нов законопроект, който да направи получаването на Н1-В визи още по-трудно. Всяка година 85,000 души получават разрешително за работа и престой по тази програма. Бизнесите казват, че имат нужда от още Н1-В визи, за да запълнят свободните позиции за висококвалифицирани работници.
Разследване на Ройтерс пък показва, че полицията в десетки градове и общини в цяла Америка са започнали да си сътрудничат с федералните имиграционни власти по програмата, която им дава право да проверяват имиграционния статут на спрените и арестуваните. Повечето от тези градове са с население под 100 хиляди души, с малък брой чужденци. За сравнение т.нар. градове убежища, чиито полицейски и градски власти не сътрудничат с имиграционните, имат средно население от половин милион души всеки.