сн. „Инфо стормър“
Според новите предложения на Европейската комисия (ЕК) за бежански квоти от България ще се очаква да приеме 1,600 души. Това е повече от първоначалните планове, но същевременно българската квота естествено е сред най-малките в съюза. Нови подробности от плана на комисията за разпределение на пристигнали досега в Италия, Гърция и Унгария общо 160 хиляди бежанци бяха изнесени на 7 септември от френския вестник „Монд". Същевременно говорител на ЕК съобщи и за намерението на комисията на разселените имигранти да бъде забранено да пътуват в шенгенското пространство. Те няма да имат и правото да избират в коя страна да бъдат преместени.
Според новите предложения на ЕК България ще трябва да приеме по 2-ма бежанци на 10,000 души от населението. По този показател тя е на едно от последните места в ЕС заедно с Румъния, Полша, Литва и Кипър и съответно квотата й ще е една от най-малките.
Ако бройката от 1,600 не се промени, тя ще е по-висока от първите планове на ЕК от май, които в крайна сметка не бяха приети. Тогава Европейската комисия предложи България да приеме 788 имигранти, включително сирийци и еритрейци, приети в Италия (343) и Гърция (229), а също и 216 бежанци, пристигнали в други държави по света.
Европейската комисия предлага на Германия и на Франция да приемат през следващите две години съответно 31,443 и 24,031 бежанци, за да облекчат трите най-тежко засегнати от миграционната криза европейски страни - Италия, Гърция и Унгария. Предложението е за разпределяне на 120,000 бежанци в допълнение към така и неприетото преразпределение на 40,000 мигранти, обявено през май, което обаче се отнасяше само за Италия и Гърция.
На пресконференция в Париж френският президент Франсоа Оланд потвърди тази бройка за своята страна. Той изрази увереност, че ЕС ще успее да овладее миграционната криза и каза, че ще предложи в Париж да се проведе международна конференция по проблема за бежанците. На пресконференция в Берлин пък канцлерът Ангела Меркел заяви, че Германия „ще се промени" от масивния приток на мигранти, но обеща да работи, за да може промените да бъдат положителни, което според нея е възможно. Говорейки за „емоционално разтърсващия уикенд", когато в Германия пристигнаха около 20,000 бежанци, тя изрази задоволството си, че „Германия е станала страна, с която хората свързват надеждите си. Това е много ценно, ако погледнем историята си." Тя подчерта, че Германия ще даде защита на тези, които се нуждаят от нея, но тези, които нямат шанс за получаване на убежище, ще трябва да се върнат бързо по домовете си.
ЕК обсъжда предложение, което ще даде възможност на някои страни от Европейския съюз да се „откупят", като платят пари, за да не участват временно в квотната система за прием на бежанци. Тези правителства ще трябва освен това да изтъкнат обективни причини защо не искат да се включат. Такъв пример е желанието на Полша да приеме голям брой бежанци от Украйна, ако конфликтът там се утежни, но да не приема никакви араби или африканци.
От всички бежанци ще бъдат вземани отпечатъци и ще им бъдат издавани документи. Те ще им дават единствено право на пребиваване в приемащата държава и някои социални придобивки, но не и право на пътуване. Дали разселените нарушават тези правила, ще бъде установявано при проверки от полицията.