Американският производител на чипове Nvidia бе най-потърпевша от погрома на технологичните акции след появата на евтин китайски модел на генеративен изкуствен интелект (ИИ), който може да застраши господството на САЩ в бързо развиващата се индустрия. Чатботът, разработен от DeepSeek, стартъп, базиран в източния китайски град Ханджоу, очевидно е показал, че може да се изравни с капацитета на американските лидери в областта на ИИ за част от инвестициите, направени от американските компании.

Акциите на Nvidia, чиито полупроводници захранват индустрията за ИИ, паднаха с повече от 15% в обедните сделки на Уолстрийт, заличавайки над 500 млрд. долара от пазарната си стойност. Богатият на технологии индекс Nasdaq спадна с повече от 3%, предаде АФП.

Играчите в областта на ИИ Microsoft и Alphabet, компанията майка на Google, бяха твърдо на червено, докато Meta се противопостави на тенденцията и се търгуваше на зелено.

DeepSeek, чийто чатбот се превърна в най-добре оцененото безплатно приложение в американския App Store на Apple, заяви, че е похарчил само 5,6 млн. долара за разработване на своя модел. Това са дребни пари в сравнение с милиардите, които американските технологични гиганти са вложили в ИИ.

„Доминацията на САЩ в областта на технологиите се оспорва от Китай. Фокусът сега е върху това дали Китай може да го направи по-добре, по-бързо и по-рентабилно от САЩ и дали може да спечели надпреварата в областта на ИИ“, каза Катлийн Брукс, директор на изследванията в платформата за търговия XTB. 

Американският рисков капиталист Марк Андресен описа появата на DeepSeek като „момента Спутник“, когато Съветският съюз шокира Вашингтон с изстрелването на сателит в орбита през 1957 г.

Тъй като DeepSeek разтърси пазарите, стартъпът обяви, че ограничава регистрацията на нови потребители поради „широкомащабни злонамерени атаки“ срещу услугите му.

Meta и Microsoft са сред технологичните гиганти, които трябва да отчетат приходите си по-късно тази седмица, което дава възможност за коментар на появата на китайската компания.

Акциите на друг американски производител на чипове – Broadcom, паднаха с 16%, а на холандската фирма ASML, която произвежда машините за производство на полупроводници, – с 6,7%.

„Инвеститорите бяха принудени да преразгледат перспективите за капиталовите разходи и оценките предвид заплахата от отстъпките на китайските модели на изкуствен интелект. Те изглежда са също толкова добри, ако не и по-добри, от американските версии“, заяви Дейвид Морисън, старши пазарен анализатор в Trade Nation.

Широкият индекс S&P 500 на Уолстрийт загуби 1,7%, докато Dow остана без промяна по обяд.

В Европа борсите във Франкфурт и Париж затвориха на червено, а в Лондон завършиха без промяна. Азиатските фондови пазари в по-голямата си част се понижиха.

Само миналата седмица след встъпването си в длъжност Доналд Тръмп обяви предприятие на стойност 500 млрд. долара за изграждане на инфраструктура за ИИ в САЩ, ръководено от японския гигант SoftBank и производителя на ChatGPT OpenAI.