Новият свещеник Димитър (вляво)

След повече от 9 месеца на oчакване в храма "Свети Иван Рилски" най-после ще прозвучи литургия на български. Новият свещеник Димитър Димитров е на 60 години и до момента е служил в православна църква на ОСА в Пенсилвания.

От църковното настоятелство на храма се радват, че той е приел поканата им, след като стана ясно, че очакваният досега поп Ивайло няма да получи виза. Причината - имал криминално минало в Америка - нещо, което умишлено е скрил от църковното настоятелство. "Той трябваше да си го признае това нещо веднага. Той не го признава. Те го чакат като свещеник, дават му шансове, 9 месеца му дават шансове. Три интервюта прави, той не си признава и продължава да укрива тези данни, смятайки, че може да излъже американските власти", казва Добри Карабонев от църковното настоятелство на "Свети Иван Рилски". Преди години отец Ивайло е бил задържан от полицията в чикагското предградие Нортбрук за дребна кражба или така наречения shoplifting. Делото все още не е приключило и съществува опасност да бъде задържан с влизането си в страната. "Той, ако беше стъпил на летище O'Нare, което е в границите на Кук Каунти, трябваше веднага да бъде арестуван, което щеше да бъде още по-страшно за църквата."

Новият свещеник Димитър не идва в храма за първи път. Преди години група българи от църковното настоятелство се надяват той да замени тогавашния поп Валентин Ноцков, чието разпопване вече е било център на скандал. Но тогава по думите на Добри Карабонев отец Димитър е възпрепятстван от отец Божидар Димов да отслужи литургия и така да стане глава на храма. Преди години Димов е помолен да напусне храма "Свети Иван Рилски" и по-късно изведен с полиция. Сега той се оказва и главна причина църковното настоятелство да не успее да се споразумее с митрополит Йосиф за това дали да премине под опеката на Българската православна църква. Според Добри Карабонев митрополит Йосиф е добре запознат с всички събития в храма и въпреки това държи да върне Божидар в него. Дали това е основната причина двете страни да не стигнат до консенсус не е ясно, но при тези обстоятелства храмът най-вероятно ще остане към американската православна църква ОСА. Освен това църквата е потънала в дългове - близо 90 хиляди към ОСА и над 200 хиляди за заема по ремонта на сградата. "От 11 настоятели в църквата останахме четирима, които да запазим отворени вратите й, и ако трябва да сме откровени, бяхме на ръба да я затворим", казва още Карабонев. От настоятелството се надяват новият свещеник да върне голяма част от миряните в храма, за да могат да закрепят нуждите на енорията.