Българите по принцип са скептични, когато става дума за даряване на пари. Те или ще се съмняват в истинността на каузата, или в метода, по който става набирането на средствата. А за живеещите в Америка се прибавя и въпросът дали могат да получат разписка за пратената сума и да обявят дарението в данъчните си декларации. За всички тези хора има решение, за което може би не са чували и което ще им спести доста нерви. Става дума за
сайта Platformata.bg на фондация BCause
Фондация BCause има почти 20-годишна история в България. Тя има за цел да развива регулярното дарителство, да улеснява индивидуалните дарители и да подпомага за разпространението на корпоративни и индивидуални каузи. От скоро фондацията създаде този свой инструмент Platformata.bg за даряване през граница и гарантира, че даренията ще отидат по предназначение, а също и че дарителят в чужбина може да ползва всички данъчни облекчения, които му се полагат, без никакъв проблем.
„Ние сме част от дарителската мрежа на CAF (Charity Aid Foundation) организациите по света, каквато има и в Америка, и в Австралия, и във Великобритания, а също и в България“, казва Яна Рупева от BCause. Така българите във всяка точка на Щатите могат да извършват дарения в Platformata.bg
директно към американската CAF America
със седалище в Александрия, Вирджиния, която по силата на американските закони е регистрирана като неправителствена организация. Оттам дарителите получават документ за дарението си, който могат съвсем спокойно да използват за прилагане към данъчните си декларации за намаление на данъчната тежест към държавата. Освен това от CAF America изпращат и инструкции за декларирането на дарения.
Без регистрацияДарявате с едно натискане на бутона на мишката под информацията за кампанията, която сте избрали в дарителската платформа на BCause. Веднага след това може да изберете опцията „Дарение с КАФ Америка/Donation with CAF America“. BCause и CAF America проверяват каузите, които са регистрирани в техните платформи, и гарантират, че става дума за социално значим проблем или че компанията или индивидът, които набират средства, наистина имат кауза, която е валидна. От своя страна BCause публикува на своята страница годишни отчети за своята дейност и работи с външния одитор „Делойт“. „Стараем се да покажем, че дарителството може и трябва да има прозрачен формат“, обобщава Рупева. Споразумението между BCause и CAF America е сключено през декември миналата година. „Американската организация прави същите неща, които и ние, само че с мащабите на Америка“, споделя Рупева. „Ние нямаме претенциите за техните постижения, но се радваме, че си партнираме. Всъщност ние бяхме част от CAF в България, но поехме по свой път с BCause. Един от първите ни съвместни проекти с CAF America беше управлението по наследствено дарение, благодарение на което млади предприемачи получиха малък фонд, с който да стартират свой бизнес. Сега имаме амбицията да привлечем още нови и важни каузи“, допълва тя.
Организаторите на кампаниите и дарителите
не заплащат такси
за участието си в дарителския сайт на BCause. Търсещите дарение могат да поместят текст и на английски. „Особено успешни в момента са кампаниите за бездомни животни или за възрастните хора, както и тези за реставрация на сгради или хижи“, разкрива Рупева. „Имаме интеграция с всички социални мрежи, така че хората могат да покажат на своите приятели по всякакъв начин, че участват в някаква кауза“, прибавя тя. Досега през фондацията са минали над 5 хил. кампании, а през сайта Platformata.bg са набрани близо 450 хил. лева (за последните 4 години). „Смятам, че българинът е щедър по принцип и много активно се включва при акции за спасяване на човешки живот. Младите определено са по-активни по въпросите за спасяването на околната среда, а възрастните предпочитат каузи за решаване на социални проблеми. По отношение на организациите българинът е все още много предпазлив“, споменава Рупева.