Може ли гора, залесена преди 10 години с европейски средства, сега да се изсича, за да стане соларен парк. Разбира се, че може. Това се случва в България на около 50 км от София - край Ихтиман, разказва Mediapool.
Може би това българско know-how по някакъв начин се вписва в политиката за "Зелена Европа", но на фона на глобалното затопляне и липсата на валежи изглежда като безумие.
За случая съобщи "Зелено движение", което е подало сигнал до Европейската прокуратура за предполагаемо престъпление и измама с европейски средства.
"Документална драма няма. Всичко е законно. Има решение на Общинския съвет. Проведен е публичен конкурс. Цялата процедура е съгласувана с Държавен фонд "Земеделие", каза кметът на Ихтиман Калоян Илиев от ГЕРБ по телефона за Mediapool.
Инвеститорът - "ПВ Енерджи Ихтиман", също не вижда никакъв риск и затова е решил да инвестира значителни средства в проекта. На мястото няма никаква гора, въпреки това сме заплатили компесаторна такса и държавата може да залеси двойно по-голям парцел от 600 дка, каза Симеон Ценов, управител на "ПВ Енерджи Ихтиман" по телефона за Mediapool.
Историята на 10-годишната гора
Община Ихтиман печели европейски проект на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) по мярка 223 "Първоначално залесяване на неземеделски земи" за засаждане на гора на площ от около 600 дка в района на землището на село Веринско.
На 8 януари 2014 г. Общинския съвет в Ихтиман гласува за възлагане на открита процедура по обществена поръчка № 00140-2014-0002 "Първоначално залесяване на неземеделски земи в община Ихтиман - общо 605.7 дка в землищата на село Веринско".
Кметът Калоян Илиев пуска поръчката с цена от 327 654 лева без ДДС. Финансирането е изцяло от европейските фондове.
На 22 февруари 2016 г. в регистъра на обществените поръчки е публикувана информация за изпълнението на договора. Според нея на 20 април 2015 г. са били подписани приемно-предавателните протоколи без забележки от страна на възложителя - Калоян Илиев, кмет на община Ихтиман, вследствие на което се приема, че договорът е бил окончателно изпълнен.
Пред Mediapool кметът обясни, че гората не се е хванала. Причината ДФЗ орязали проекта на община Ихтиман и не отпуснали средства за поддържането на засадените фиданки. Периодично те трябва да се окопават, а при засушаване и да се поливат.
Въпреки това в продължение на 5 години община Ихтиман плащала застраховка за гората, че тя се развива добре, стана ясно от обясненията на кмета. "Не ни е наложена и никаква финансова корекция по евпороекта", похвали се още кметът на Ихтиман.
Това на практика означава, че 5 години общината е била добър стопанин и се е грижела за гората. Всеки един европроект има т.нар. срок за устойчивост, който по принцип е 5 години. За гората този срок отдавна е изтекъл. По тази причина от ДФЗ уведомили кметът, че вече може да прави каквото си иска с терена, тъй като е общинска собственост, каза Калоян Илиев.
"Това е като къщите за гости. Ползваш ги 5 години по предназначение, а после може да я продадеш, ако решиш", образно представи нещата кметът.
Всеки, който се е занимавал с фиданки прекрасно знае, че за 5 години няма как дърветата да пораснат и да станат гора, каквато е в нашите представи. Това е дълъг процес, за който са необходими години, твърдят еколози.
И соларен парк
Така осем години по-късно Общинският съвет в Ихтиман взима решение за продажбата на 211 дка от гората (решение №826 от 30 юни 2023 г.). Разрешава провеждане на публично оповестен конкурс за продажба на единия от недвижимите имоти - частна общинска собственост с площ 211 265 кв. м при начална цена от 211 265 лв.
Като мотив за продажбата е посочено бъдещото предназначение на имота: изграждане на фотоволтаичен парк, като енергиен обект за производство на електроенергия от възобновяеми енергийни източници.
Конкурсът е спечелен от "ПВ Енерджи Ихтиман" ЕООД. Фирмата е специално създадена за изграждането на соларния парк. Учредена е на 5 юни 2023 г. от Венцислав Арангелов с капитал от 100 лв. Малко след провеждането на конкурса - през август 2023 г., той я продава на "Соларис Паркс", а за изпълнителен директор е назначен Симеон Ценов.
Като действителен собственици на "Соларис паркс" са посочени Калоян Величков и герменеца Бернхард Вернер Александен Зухланд, показва справка в Търговския регистър. Двамата са собственици на редица фирми обединени в холдингова структура.
Те са собственици и на регистрираната в Германия компания "Сънотех груп" (SUNOTEC), Компанията е създадена през 2012 г., а днес вече е лидер в Европа в изграждането на фотоволтаични централи. Има зад гърба си изградени 580 соларни парка с обща мощност 8.2 GWp в различни точки по света, става ясно от представянето на компанията на страницата ѝ в интернет.
В България участват в изграждането на редица соларни паркове. Построили са и този в Ихтиман на парцела от 211 дка.
През тази година решават да закупят и съседния терен от около 400 дка, за да разширят инвестицията си. Общинският съвет на Ихтиман взима решение за продажбата на 31 май 2024 г. и "ПВ Енерджи Ихтиман" го купува. Той също се води горска територия и е част от онзи злополучен европроект за залесяване.
По думите на кмета Калоян Илиев в момента теренът се разчиства за изграждането на соларния парк.
"Като инвеститор направихме подробно проучване на проекта. Не видяхме никакви рискове в него и затова решихме да направим тази огромна инвестиция", каза Симеон Ценов, управителят на "ПВ Енерджи Ихтиман" пред Mediapool без да посочи размера ѝ.
Справка в Търговския регистър сочи, че компанията е теглила кредит от "Инвестбанк" от 16.5 млн. евро при лихва не по-малка от 4.9 на сто. Като залог са заложени три дружества - "ПВ Енерджи Ихтиман", "Соларис Паркс" и "Сънотех Машинари".
Симеон Ценов каза още, че "ПВ Енерджи Ихтиман" е заплатила и голяма компесаторна такса - около 300 000 лв., с която може да се засади двойно повече горска територия. Плащането на тази такса е по закон, тъй като закупеният парцел по документи е горска територия и там не може да се строи нищо. С плащането на тази такса се променя предназначението на земята и се вадят съответните разрешителни за строеж.
Освен това Симеон Ценов допълни, че компанията е дала дарение на община Ихтиман, с което ще бъде направен ремонт и на трите детски градини в общината.
Mediapool не успя да се свърже с единия от действителните собственици на инвеститора - Калоян Величков, за да го попита доколко това е устойчива екологична практика и как се вписва в кредото за "зелена компания". А иначе историята на Калоян Величков от общ работник във фирма в Кремиковци до лидер в изграждането на соларни паркове и обороти за милиони е като сбъдната американска мечта, но в България.
"Зелено движение": Сезирахме Европрокуратурата
Насърчаването на използването на възобновяемите енергийни източници като алтернатива на замърсяващите изкопаеми горива е една от основните политики на ЕС с оглед климатичните промени.
Строежът на фотоволтаици е един от начините за излизане на страната от въглищната зависимост и за намаляване на въглеродните емисии и емисиите на вредни вещества, отделяни от топлоелектрическите централи.
"Убедени сме обаче, че това не трябва да става за сметка на горските площи, чийто позитивен ефект върху климатичните промени е незаменим", коментира бившият заместник-министър на екологията Тома Белев пред Mediapool.
Европейската прокуратура има правомощия да извършва разследване, наказателно преследване и предаване на съд за престъпления против финансовите интереси на ЕС, които в изпълнението на описания проект са ощетени чрез неправилното използване на получените европейски средства или активи за цели, различни от тези, за които те са били първоначално предоставени, смятат от "Зелено движение". От там допълват, че именно затова се надяват, че прокурорите на Лаура Кьовеши ще разследва сигнала им.