сн. Кавех Фарох
Борислав Михайлов
[email protected]
Като своеобразно продължение на актуалната тема за атентата в Бургас и последствията, които той би имал в Близкия изток - скорошна война срещу Иран, в страниците за фоторепортаж на BG VOICE днес ще ви покажа и разкажа как е изглеждала някога тази държава. Това е и начин да се обясни на пацифистите защо войната срещу Иран би била един положителен изход за местното население, принудено да живее под гнета на хора с мракобесни нрави.
Доведена от аятоласите с промити мозъци, които я управляват в момента, до страна със средновековни порядки, в миналото Иран по нищо не се е отличавала от западния свят. Тук жените са се чувствали толкова свободно, колкото и във Франция. Иран е бил перла на светския живот. Фотографиите, които виждате, са от времената преди ислямската революция през 1978 г., когато полите са били къси, танците там - енергични, Америка и Израел не са били враг №1, а техните граждани - мишени за атентати.
Когато хората на Запад днес чуват думата "Иран", първото нещо, което им хрумва, е жени в черни шамии и разярени тълпи, крещящи "Аллах акбар" (Бог е велик). Тези дни "Ню Йорк Таймс" писа: "Преди революцията Иран беше най-културната и многонационална държава в региона. Там с бурни темпове се развиваха изкуството, литературата, киното и телевизионният бизнес." Кавех Фарох, чиито снимки ви предлагам в този брой, живее сега в Канада, но младостта си е прекарала в Иран, където е можело да се гледат американски филми, да се слуша модерна рок музика, а най-модерните френски парфюми са били доставяни в бутиците веднага след премиерите им в Париж. Разбира се, сладкият живот далеч не е бил патент на всички. Социалното неравенство, създадено и поддържано от правителството на шаха Мохамед Реза Пахлави, доведе до невероятна бедност за едни и огромно богатство за други. Подобни контрасти доведоха до падането на неговото правителство и до ислямската революция от 1979 г., последствията от която се усещат в терористичните актове по целия свят.