Мъката на Луис Густаво

Не беше писано да се случи това. Срам, унижение, сълзи от шок, загуба на вяра и редица антирекорди. Сърцата на повече от 200 млн. души не просто бяха разбити на стадион ,,Минейрао". Те бяха разпердушинени на милиарди частици. Непоправимо. Преди вторник вечер само Англия бе преследвана от името Бело Оризонте. Но вече не. За Бразилия това не беше само една загуба. Това е брутално и ужасно разрушаване на душата на Бразилия. Селесао все още помнеше загубата на „Маракана" от Уругвай на финала през 1950 г. Сега има нова по-голяма и впечатляваща загуба, която ще преследва Луиш Фелипе Сколари и неговите футболисти до края на живота им. Дори и в най-лошите има кошмари не са сънували такъв резултат.

Преди мача фокусът бе върху отсъствието на бразилската звезда Неймар. Хиляди хора дойдоха на стадиона с маски с неговия лик. Дори Сколари и неговият щаб носеха шапки „Само Неймар", преди да влязат на стадиона. 60 хиляди бразилци подкрепяха на живо отбора на тази голяма държава, надявайки се местното момче Бернард да запълни празнината, оставена от Неймар. Но тимът на Сколари се подхлъзна в пропастта. От по-голямо значение бе отсъствието на Тиаго Силва, който бе назаказан заради глупав жълт картон. Без капитана и без мозъка в нападението Бразилия търсеше лидера в лицата на Давид Луиш, Фернандиньо, Луис Густаво и Оскар. Вместо това хората, които трябваше да бъдат най-силни, показаха най-слабите места в тима. И Германия се възползва максимално. Едва 11 минути бяха изтекли, когато тънката защитна стена пред Жулио Сезар се пропука. Тони Кроос центрира от корнер, Томас Мюлер бе оставен непокрит между цели шест защитници и от воле разпечата противниковата врата.

Тълпата на стадиона остана шокирана, но се опита да отговори на германците и да подкрепи своите. Но и това не помогна. Бразилците нямаха отговор на спокойствието и интелигентността на Сами Кедира, визията на Тони Кроос и проницателните движения на Томас Мюлер. Те се сгромолясаха след 4 гола за 6 минути, преди още 30 минути от началото на мача да бяха изминали. Чувството да гледаш това може да се сравни с чувството да си неканен гост на погребение.

Вторият гол падна след грешка на Фернандиньо и останалата част от защитния вал, който гледаше безучастно. Мюлер центрира отдясно, а топката попадна в Мирослав Клозе. Първият му дар бе париран, но втория намери целта си. 16-и гол в 23 мача за Клозе на световни финали. Ветеранът изпревари във вечната ранглиста феноменалния Роналдо, който има 15.

Нападателят още не бе се зарадвал на постижението си, когато падна поредният гол. Филип Лам напредна отдясно, центрира към Мюлер, но вместо в него топката попадна на левия крак на Тони Кроос. 3:0! Нещата ставаха все по-зле и по-зле, освен ако не си германец. В следващата атака Кроос и Сами Кадира останаха очи в очи с Жулио Сезар. След двойно подаване между двамата топката отново бе в мрежата за 4:0. Последва и петият гол. Германците потанцуваха около бразилските статуи в наказателното поле на Селесао, преди Месут Йозил да подаде на Кедира, който записа името си сред голмайсторите в този незабравим мач. Сълзите се стичаха по лицата на футболистите и феновете. Те дойдоха да празнуват, а сега потънаха в траур.

Така завърши и първото полувреме. След почивката играчите на Сколари излязоха на терена с мисълта, че са „живите мъртви". Фернандиньо и милостивият убиец Хълк напуснаха терена, за да дадат шанс Паулиньо и Рамирес да участват в погрома на националния отбор на страната си. Това нямаше никакво значение. Последваха два гола на резервата Андре Шурле и 7:0. Оскар даде цвят на резултата в последната минута на редовното време. 7:1.

Това е най-голямата загуба в цялата историята на ,,Селесао" не само на световни първенства. Единственият отбор, участвал на всички 20 мондиала, допусна пет гола във вратата си на Световно за първи път от 1938 година, като срещу бундестима днес в Бело Оризонте стори това за 17 минути. Така немците поставиха рекорд за най-много вкарани голове на полуфинал на Световно първенство. Преди първата си титла от досегашните три през 1954 година Германия разбива с 6:1 Австрия в сблъсъка преди финала, но днес подобри и собствения си рекорд. Германия подобри своя рекорд и за най-много отбелязани голове през първото полувреме на световни финали - цели 5.