Месец май - поляни, осеяни с глухарчета. Чудно защо, салатата от листа на глухарче не е сред предпочитаните в менюто на българина. Да не говорим за лечебните свойства на корените и цвета му. Това невероятно растение е истински сървайвър - оцелява по всякакви песъчливи места и дори в цепнатините на тротоара, и неслучайно е обявено за символ на възраждането и живота.

Легенда разказва, че то представя небесните тела, като се ражда като Слънце с жълтите си цветове, подобно на слънчевите лъчи. После се превръща в сребриста кръгла топка, като Луната. И накрая, когато вятърът разпръсне семената му, те се носят по въздуха като падащи звезди, пътуващи из Космоса.
От хиляди години то се използва като храна и билка в народната медицина заради многобройните му лечебни свойства. Полезно е с високото си съдържание на витамини и минерали, подпомага храносмилането и детоксикацията на организма.

Използват се всички части от него, като всяка от носи ползи и укрепва организма. Екстрактът от корена е с голяма хранителна стойност и билкарите го използват за детоксикация на черния дроб. Цветът съдържа антиоксидантни вещества и може да подсили имунната система. Листата подобряват храносмилането и поддържат нивата на кръвната захар.

Това растение, което смятаме за плевел в градината, е по-хранително от повечето зеленчуци. Сега е сезонът на листата и цвета, а корените се събират през есента. Листата, подобно на спанака, може да се задушат или да се използват за свежи салати, също както руколата. Цветовете му може да се панират. Екстракта от корен от глухарче, купен от специализирана аптека, може да добавим към топли или студени напитки.

Чаят от корен на глухарче е известен като естествена алтернатива на кафето, тъй като има леко сходство на вкуса. Може да купим чай от глухарче от билковите аптеки или да си направим сами, като изсушим корените му и ги стрием на прах. Листата може да включим в смути, заедно с други зеленчуци и плодове, и да го пием всеки ден. Тинктурата от глухарче детоксикира черния дроб и бъбреците, подобрява храносмилането и стимулира обмяната на веществата.

Глухарчето е използвано в народната медицина от векове, и то за най-различни неразположения и заболявания: подагра, стомашно-чревни, чернодробни или жлъчни болести, алергии, кръвохрачене, анемии, ревматизъм, диабет, хемороиди, разширени вени, анемия, жълтеница, неврози, безсъние или липса на апетит...

Не тъпчете глухарчето! Лековито е от корените до цвета

Намалява нивата на холестерол и кръвното налягане. Допринася за намаляване на общия холестерол, триглицеридите и лошия LDL холестерол, както и за повишаване на полезния HDL холестерол. Помага за нормализиране на нивата на кръвната захар и при високо кръвно налягане.

Регулира диабета. Цикоровата и хлорогеновата киселина, съдържащи се в него, са с голям потенциал за регулиране на диабета. Киселините съдържат фенолни съединения, които стимулират антидиабетните му ефекти.

Осигурява антиоксидантна защита. Коренът от глухарче е с особено високо съдържание на антиоксиданти като бета-каротин, полифеноли, кумарини и производни на хидроксиканелената киселина. Този състав му позволява да се бори ефективно със свободните радикали. Антиоксидантите неутрализират вредни съединения и намаляват риска от състояния като сърдечни заболявания и рак.

Има противораково действие. Проучвания показват, че коренът му може да бъде полезен при превенцията и лечението на някои видове рак, включително на черния дроб, левкемия, рак на панкреаса, на гърдата, на хранопровода и на простатата.

Поддържа здравето на черния дроб. Коренът му служи за детоксикация на черния дроб и жлъчния мехур, а листата - за подпомагане на бъбречната функция. Благоприятства функцията на черния дроб, като му помага да се защити от оксидативния стрес и поддържа ефективната му работа.
Укрепва костите. Растението е богато на витамин К, важен хранителен елемент, с ключова роля за здравето на костите. Съдържа също калций, който формира структурата на костите и зъбите.

Помага за нормализиране на теглото. Установено е, че действа чрез инхибиране на панкреатичната липаза. Зад този сложен термин стои ензим, който се освобождава по време на храносмилането и подпомага разграждането на мазнините. Така се променя начинът, по който мазнините се абсорбират в тялото, като се подпомага загубата на тегло.