Българите, живеещи или временно пребиваващи зад граница, няма да има нужда да подават ново заявление при евентуален втори вот за президент и негов заместник на 21 ноември. Причината за това е, че заявлението, подадено за вота 2 в 1 на 14 ноември, няма да бъде анулирано. Това става ясно от указанията на Централната избирателна комисия. Българите в чужбина ще могат да упражнят своето право на глас дори и да не са подали заявление в изтеклия вече срок за това. Те ще трябва обаче да подадат декларация по образец пред СИК, че отговарят на условията да гласуват, както и че няма да го направят на друго място.

Гласуване в България при заявление в чужбина

Тези, които вече са подали заявление за гласуване в чужбина, но в изборния ден се намират в България, ще могат да упражнят правото си на вот. Това ще може да стане в секцията по постоянния им адрес. Като това се отнася както за изборите на 14 ноември, така и за евентуалните на 21-ви. Ако при гласуването се установи, че те фигурират в списъка на заличените лица заради подаденото заявление за гласуване извън страната, СИК ще впише на ръка данните им на допълнителната страница на избирателния списък, категорични са от ЦИК. В този случай ще е нужно обаче да се подаде декларация по образец, че не са гласували и няма да го направят на друго място.

Избирателите могат да гласуват и в държава, различна от посочената в заявлението. Нужна ще е отново само декларация, че гласоподавателят няма да гласува на друго място.

Без гласуване с преференции

Българите зад граница ще могат да гласуват само за партии и коалиции, независимо от това дали гласуването е машинно или с хартиена бюлетина. Това означава, че те няма да могат да гласуват с преференции и за независими кандидати за депутати, издигнати от инициативен комитет. И на вота през ноември няма да може да се гласува по пощата, факс, чрез компютър, смартфон или изобщо по някакъв начин дистанционно, без да се посещава избирателна секция. Причината за това е, че подобна възможност не е предвидена в Изборния кодекс.

Гласува се и с изтекли документи

Избирателите с лична карта или паспорт с изтекъл срок на валидност за периода от 13 март 2020 г. до деня на вота ще могат да гласуват на изборите през ноември. В деня на изборите не е нужно да се предоставя удостоверение за издаване на лични документи. Гласуване с шофьорска книжка или временен паспорт не се допуска.

Право на глас имат българите, които са навършили 18 г., не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание лишаване от свобода.

 Кой може да стане член на СИК извън страната

Изискванията за кандидат-членовете на СИК са еднакви за тези в страната и в чужбина. Задължителното условие е да имат право на глас и да владеят български език. Членовете на СИК извън страната не могат да бъдат помежду си съпрузи или във фактическо съжителство, роднини по права линия, братя и сестри. Член на СИК не може да бъде и човек, който е кандидат във вота или негов близък. В СИК не може да бъде и този, който заема изборна длъжност в държавен или местен орган; не може да е орган на изпълнителната власт; не може да е заместник-министър, главен секретар на президента на България, Народното събрание или Министерския съвет, главен секретар на министерство или областна администрация, секретар на община, район, кметство; не може да е съдия в Конституционния съд, съдия във Върховния административен съд или в административен съд, прокурор или следовател, заместник областен управител или заместник-кмет, военнослужещ във въоръжените сили; не може да е служител на МВР, Държавна агенция „Разузнаване“, Националната служба за охрана, Държавната агенция „Технически операции“ или в Държавната агенция „Национална сигурност“. Остават по-малко от две седмици преди вота 2 в 1. Секциите в чужбина ще бъдат 760 и ще се разкрият в 68 държави. На машини ще се гласува в около 200, a устройствата, предвидени за изборите, са 360.