Трябва да се търси смяна на състава на Централната избирателна комисия. Той не отразява реалността в момента. Това трябва да го направи Народното събрание.
Това каза министър-председателят Николай Денков в живото предаване на Министерски съвет, в рамките на което премиерът отговаря на въпроси на граждани.
"В момента не трябва да се търси смяна на министри", каза още Денков, визирайки министър Александър Йоловски, който ръководи Министерство на електронното управление. "Скандалът с машините преди първия тур на местните избори трябва да бъде изчистен, но смяна на министри, които си вършат професионално работата в момента не стои на дневен ред", допълни той.
Това, което ще направим през следващите месеци е повишаване качеството на живот, за да искат хората да живеят и да работят в България и да се върнат тук, посочи Денков.
В последните две години има значително увеличение на социалните разходи, има много сериозен социален пакет, който беше осигурен и ще продължи да се осигурява, има и допълнителни средства за заплати каза премиерът.
Трябва да бъдат приети данъчните закони, за да може да направим бюджет, който да отчита реално приетите такива, посочи премиерът. Очаквам бюджета да започне да се обсъжда от другата седмица, каза Денков.
По негови думи ще има грижа за и за служителите в Националната статистика, като част от средствата са заделени точно, за да се компенсира изоставането през последните години.
На въпроса за актуализацията на пенсиите премиерът посочи, че това се очаква в средата на 2024 г. с около 11%. „Хората получават коледна добавка всеки месец, защото получават увеличението на пенсиите всеки месец“, заяви той.
„Има три основни критерии за влизане в Еврозоната, единственият по който сме извън правилата е инфлацията, която е по-висока отколкото са стриктните изисквания. Но и тук има прецеденти – Хърватия беше приета в Еврозоната без да изпълнява този критерии. България може да изисква един преглед, за да покаже че няма проблем с финансовата стабилност“, каза Денков.
По отношение на Шенген, това което правим се оценява високо от всичките партньори, посочи премиерът. Имаме сериозно намаление на потока от мигранти. Имаме напредък и по въпроса за върховенството на закона, каза той.
Президентът надвишава правомощията си, той няма право да отказва това, което е поискано от него и това е пречка за работата на правителството, коментира Денков. Той изрази надежда, че този проблем ще бъде осъзнат и ще се стигне до диалог.
Премиерът посочи, че за малките болници е имало промяна, за да могат да се отпускат целеви средства за тях и да осигури дейността им.
На въпроса за магистрала „Хемус“ той посочи, ме в момента се работи по първите три участъка, както и по всички пътища, които са връзки между отделните части на страната.
Има обявени 4 обществени поръчки за над 60 влага и 18 локомотива, работи по осигуряване на още железопътни мрежи, каза той.
Денков подчерта, че вече работи и системата за електронно връчване на фишове.
По темата за проблемите в здравната системата Денков каза: „Темата съдържа нюанси, които трябва да се имат предвид. Възможност за електронни рецепти има почти от три години. Никой не може да каже, че се налага скоростно и силово. Тази възможност не беше използвана преди да бъде въведена задължително.
Има сблъсък на лобита в няколко отношения: кой да изписва крайните лекарства, доколко да имат влияние фармацевтите, доколко могат да бъдат използвани генерици. Разбира се, хората страдат от тези сблъсъци. Това, което се обсъжда с министъра на здравеопазването е ако трябва някъде да се сложи преходен период по отношение на определен тип общности. Но ние няма да се откажем от електронните рецепти. Това е европейската практика. Тя ще изсветли някои проблеми, като например недостига на лекарства.
Дигиталната раница е налична, всички учебници от 1 до 7 клас са налични, от другата година всички учебници от 8 до 12 клас ще бъдат включени в дигиталните раници, но няма подготовка за учители и ученици как да се използват, посочи той. По тази причина са предвидени обучения, поясни премиерът.