Освен от познати алергии много хора страдат и от първия сняг, който се оказва предвестник на цяла серия от „зимни" болежки. С идването на минусовите температури едни хора при излизане навън получават хрема, на други им сълзят очите. При трети кожата се покрива с червени петна, а понякога даже се образуват мехури. Виновник за всички тези беди е алергията към студа. Тези проблеми започват, когато човек се стопля, след като е прекарал повече време навън. Под въздействието на студения въздух настъпва освобождаване на хистамин от „дебелите" клетки. Това води до разширяване на съдовете, развитие на отоци и почервеняване на кожата и лигавиците, обяснява алергологът д-р Стефка Евтимова.
Симптомите на алергията към студа много приличат на естествена реакция на кожата при преохлаждане и мразовито време, на симптомите на други алергични кожни реакции. Най-често алергията към студа изглежда като обрив - на студа кожата на лицето и ръцете в началото боли, сърби и отича, а след това се покрива с мехури, изпълнени с прозрачна течност. Мехурите могат да бъдат както съвсем малки, така и да достигат доста внушителни размери. Случва се и така, че обривът се разпространява по цялото тяло. При това се повишава температурата, появяват се слабост и главоболие, сърцебиенето се учестява, а сърбежът стават нетърпим, описва д-р Евтимова. Участъците на тялото, които са най-чувствителни към студа, са вътрешната повърхност на бедрата и областта под коленете.
„При вдишване на студен въздух в носа се появява обилен секрет и на човек постоянно му се иска да кихне. Разбира се, първото, което му хрумва в главата - „дали това не е грип?" Всъщност студовият ринит лесно може да се отличи от простудата или грипа - той изчезва в топло помещение, пък и другите прояви на вирусна инфекция, например болка в гърлото и повишена температура, отсъстват. При излизане навън през зимата често очите почервеняват и сълзят, може да се усеща рязка болка или парене, обяснява още алергологът. „Говорим за студов конюнктивит. Той се различава от другите заболявания на очите по това, че симптомите изчезват, когато влезем на топло."
За да се разбере дали един човек има студова алергия, или не, лекарят алерголог трябва да направи студова проба - за няколко минути върху кожата на ръката се поставя кубче лед. Ако тя почервенее, появи се оток или мехури, то никакви съмнения не може да има - това е алергия към студа.
Хората, страдащи от този тип дерматит, трябва да намазват преди излизане навън откритите участъци от кожата с мазен крем. Задължително условие е носенето на шапка и шал, които да закриват голяма част от лицето. Част от профилактичните мерки, които могат да предпазят човек от неприятната студова алергия, е чаша горещ чай и колкото може по-къс престой през зимата на открито. Специалистите препоръчат за профилактични цели и приемането на антихистаминови препарати.
Много помага и домашен мехлем с невен. Невенът действа противовъзпалително, противомикробно и регенеративно - подпомага образуването на нови тъкани и заздравяването на рани, спира бактериите и заличава белезите. За да си приготвите ефективен мехлем за рани, направете настойка от 50 грама цвят от невен и 500 милилитра зехтин. Оставете я на слънце за 20 дни, прецедете и едва след това я употребявайте. Може да си приготвите мехлема и от мас и невен, като нарежете на ситно 100 грама стръкове и цветове от билката и ги сложите в 400 грама сгорещена, промита няколко пъти с вода свинска мас. Запържете леко сместа и я отстранете от огъня. На следващия ден я затоплете, прецедете през двойна марля и я сипете в бурканче.
Маслото от зехтин и невен съхранявайте на тъмно и хладно място, а мехлемът от мас и невен е най-добре да стои в хладилника.