Въоръжените сили на Латвия започват съвместни военни учения с шест съюзнически държави от НАТО. Те ще продължат до 27 май и в тях ще участват военни части от САЩ, Великобритания, Чехия, Полша, Естония и Литва.
Основен фокус на бойните тренировки ще бъде "подобряването на интеграцията на националните и съюзническите сили за отбранителни задачи, включително практическо обучение на командните елементи на Латвия и НАТО". В съобщението се посочва още, че ще бъде оказана подкрепа на страната домакин като паралелно ще се проведат съвместни тактически полеви учения с бойни стрелби.
На този фон сръбският вестник "Новости" съобщи, че Великобритания е доставила на Косомо голямо количество преносими противотанкови ракетни комплекси от типа Javelin и NLAW. До този момент редица западни държави доставиха голямо количество такъв тип отбранителни оръжия на Украйна, за да може да се защити от военната офандива на Русия.
Войник от въоръжените сили на САЩ използва противотанковата система NLAW, Сн.: Wikipedia
"Новости" посочва, че сръбският президент Александър Вучич ще поиска официално обяснение от британския премиер Борис Джонсън.
Според първоначалните информации 50 от системите "NLAW“ са пристигнали в Прищина в събота. Доставката е част от ангажиментите, поети в края на февруари от Борис Джонсън и косовския премиер Албин Курти.
Великобритания ще достави на косовските албанци през идните месеци и най-малко 20 леки противоракетни системи "Javelin“. Договорено е и безплатно обучение на косовските сили за сигурност.
Властите в Прищина са започнали формиране и окомплектоване на въоръжени сили и от доста време насам призовават западните страни да им продадат противотанкови и артилерийски системи. Според "Новости" Великобритания е първата, която предприема подобна крачка.
Противотанкова система "Javeline" в ръцете на британски военнослужещ, Сн.: Wikipedia
Министърът на вътрешните работи на Сърбия Александър Вулин заяви, че изпращането на оръжие на косовските албанци от Великобритания е неприятелски акт, тъй като, не може да се въоръжават "терористи", а да се изразява надежда за мир.
Междувременно Сърбия обвини специалните служби на Украйна и "държава от ЕС", че изпращат фалшиви бомбени заплахи към летището в Белград и самолети на сръбските авиолинии. Президентът Вучич обясни, че от началото на военния конфликт в Украйна, местното летище в Белград е било евакуирано 3 пъти, а над 10 полета на "Еър Сърбия" за и от Русия са били принудени да се върнат обратно в сръбската столица или Москва.
На фона на редица кризи в регионалната сигурност, европейските държави изразиха загриженост относно процеса по въоръжаване на Сърбия. Преди седмица китайски самолети доставиха ракетни системи "земя-въздух" за подсилване на противовъздушната отбрана на страната. През 2020г. Белград получи китайски безпилотни системи за разузнаване и обстрелване от въздуха на наземни цели, а Щатите реагираха, заявявайки, че подобни стъпки влизат в конфликт с европейските перспективи на страната.
Косово е държава призната от редица западни държави и САЩ, но не и от Сърбия, Китай и Русия.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.