НАСА обяви, че превишаването на разходите и забавянето са я принудили да отмени планирания луноход, за чието разработване вече са похарчени 450 млн. долара. Това е значителен провал за програмата на агенцията за изследване на Луната.
Луноходът VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) трябваше да изследва южния полюс на Луната в търсене на лед и други ресурси, проправяйки пътя за планираните мисии с екипаж от американски астронавти по програмата „Artemis“ по-късно това десетилетие, предаде АФП.
„Решения като това никога не са лесни“, каза Ники Фокс, заместник-администратор на дирекцията за научни мисии на НАСА.
„Но в този случай предвидените оставащи разходи за VIPER щяха да доведат до необходимост от отмяна или прекъсване на много други мисии.“
Мобилният робот, за който НАСА се надяваше, че ще се впусне в постоянно затънтените кратери на Луната, където запасите от лед са се запазили в продължение на милиарди години, първоначално беше планиран да бъде изстрелян през 2023 г.
Но през 2022 г. американската космическа агенция поиска отлагане на изстрелването до края на 2024 г., за да осигури повече време за предварителни изпитания на спускаемия апарат „Грифин“, доставен от базираната в Питсбърг компания „Астроботик“ в рамките на новата програма „Комерсиални услуги за лунен товар“ (Commercial Lunar Payload Services - CLPS) - публично-частно предприятие.
След това датата на готовност за изстрелване на лунохода се отложи още повече за септември 2025 г., а разходите се очакваше да нараснат до 609,6 млн. долара.
Джоел Кърнс, заместник-администратор по изследванията в дирекцията за научни мисии на НАСА, добави, че Конгресът е бил уведомен за решението на агенцията.
Роувърът е „напълно сглобен“, но все още не е преминал определени тестове, които да удостоверят, че може да издържи на изстрелване, летене в космическия вакуум и екстремни температури, каза Кърнс.
Но все пак е възможно да бъде използван отново в бъдещи мисии, изцяло или на съставни части, ако НАСА постигне подходящо споразумение с индустриални партньори, които биха проявили интерес, каза той.
Кърнс настоява, че въпреки неуспеха Съединените щати не изостават в космическото си съперничество с Китай, който през юни успя да върне първите в историята проби от далечната страна на Луната.
„Поздравяваме Китайската национална космическа агенция за на пръв поглед много успешната мисия „ Chang'e-6 “, каза той.
Но добави, че чрез партньорството с космическата индустрия по програмата CLPS „смятаме, че ще имаме по-стабилна научна програма и по-стабилна способност за кацане на Луната в Съединените щати“. | БГНЕС