НАП стартира проверки на 540 физически лица - собственици на моторни превозни средства от висок ценови клас. 57 от тях са хора, закупили автомобилите на лизинг. Образувани са и близо 400 проверки на лица, придобили имоти за над 750 хил. лв. в периода 2019-2022 г. Това съобщи изпълнителният директор на Приходната агенция Румен Спецов в интервю за "24 часа".

Обект на интерес са и собствениците на недвижими имоти в Гърция. За 588 приключили контролни производства са подадени 82 коригиращи декларации с размер на близо 90 000 лв. С издадени 527 ревизионни акта допълнително са установени почти 672 000 лв, уточни Спецов. 

Той подчерта, че

облагаемите доходи с източник от чужбина също трябва да бъдат декларирани,

независимо дали в крайна сметка ще бъдат обложени в България, или не.

"Често лицата пропускат да изпълнят своите задължения и тогава данните от международния обмен се превръщат в ценен източник на информация, която подпомага извършването на анализи и провеждането на различни целенасочени кампании за контрол по спазването на данъчното законодателство", каза Спецов.

Той обясни, че България осъществява обмен на информация при поискване и автоматичен обмен със своите международни партньори. Информацията обхваща данни за доходи и имущества, като се получава най-често веднъж годишно. 

Продължават и проверките на касовите наличности на фирмите. През 2022 г. са възложени първоначално 2006 проверки и 11 ревизии. Приключили са 1728 проверки и 10 ревизии. В хода на производствата тези дружества са подали 998 декларации за разпределен дивидент в размер на 306 млн. лева. Също така е деклариран данък в размер на над 15,5 млн., като са внесени над 12,5 млн. лева.

"Ефектът от извършването на подобни кампании е не само събиране на дължимия данък, а и превантивен. Целта е фирмите да отчитат реалните процеси, а не да се натрупват счетоводно касови наличности. И да припомня, че досега целевата група за анализи и проверки е била лица с декларирани касови наличности над 100 хил. лева. С промени в законодателството се прие фирмите да декларират касови наличности над 50 хил. лв. всяко тримесечие", уточни шефът на НАП.

Обновен е и списъкът със стоки с висок фискален риск. От 1 януари 2024 г. са премахнати някои кодове - над 100 поради дублиране, и са добавени други около 90. Това са основно разновидности на вече определени като рискови стоки или влизащи в състава на определена подгрупа, които не са били включени и търговците не са ги декларирали досега. 

Спецов обаче отрече да се правят нарочни проверки само на австрийския бизнес в България, каквито внушения се появиха в отговор на позицията на Австрия за Шенген. 

"На 3 януари 2024 г. влязоха в сила разпоредбите, свързани с предварителното деклариране на превоз на стоки с висок фискален риск. По тази причина НАП започна проверки на търговски обекти в цялата страна. Целта е да установим спазва ли се законодателството. Проверките са съвместно с Агенция “Митници” и БАБХ. Изискват се фактури за доставената стока. На базата на документите се прави насрещна проверка дали превозът до склада на търговеца е деклариран от доставчика и потвърден от получателя, обясни той.

Той напомни още, че от 1 януари 2024 г. клиентите имат право да задържат плащането или да платят и да подадат сигнал към НАП, ако не им бъде издаден касов бон. "Това е практика, която се прилага успешно и в съседни страни – в Гърция и Румъния. Това помага да се изсветлява икономиката", каза Спецов.

Тази година се предвижда ръст в икономиката и крайното потребление с 8,1%, както и увеличение на доходите с 11%. "Вдигна се максималният осигурителен доход и минималните осигурителни прагове за някои дейности. Това заедно с усилията на НАП за ефективно събиране на задълженията ще доведе до по-високи приходи", заяви още шефът на НАП.