Днес отдаваме дължимото на това забележително поколение светли личности, които без да се съобразяват с Великите сили, със силата на своя идеал пометоха границите на една огромна историческа несправедливост. Това каза държавният глава Румен Радев, който участва в Пловдив в тържественото отбелязване на 139 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
Той подчерта, че за него е чест на днешната паметна дата да бъда в хилядолетния Пловдив, където вече 139 години продължава да отеква ехото от историческия акт на Съединението. Най-вдъхновяващият епизод на българската политическа дързост - на 6 септември 1885 г. над Пловдивския конак за първи път се развяват цветовете на българския флаг, за да оповестят за съединението на Княжество България и Източна Румелия, каза Радев.
След това в небето на Пловдив избухна празничната заря.
Преди това над сто души се включиха във възстановката на събитията от 6 септември 1885 г. в Пловдив, която за пръв път се състоя на площад "Римски стадион". Разиграно бе установяването на контрол над Пловдив от четата, начело с Чардафон Велики и под командването на ген. Данил Николаев, без да срещат съпротива. Показано бе как е свалено преди 139 години правителството на Източна Румелия и генерал-губернатора Гаврил Кръстевич. Без военни действия, без жертви съединението на двете територии стана факт..
По традиция беше прочетена и прокламацията за Съединението. С нея се обявяват членовете на новото временно Българско правителство.
В Регионалния исторически музей в Пловдив, върху 28 пана бяха представени текстове с непознати детайли от живота на първия български владетел след Освобождението – Княз Александър фон Батенберг, както и негови непоказвани досега снимки.
Изложбата проследява житейския път на Александър I, представя последователно историята на семейството му и връзките на рода с най-могъщите европейски династии на ХІХ в., детските години на Сандро в замъка Хайлингенберг, учението в Кралското кадетско училище в Дрезден, участието му като руски офицер в Руско-турската освободителна война. Особено внимание е отделено на периода 1879 – 1886, когато той е избран за първия владетел на Третата българска държава.
В София честването на 6 септември започна с отдаване на почит в мавзолея на княз Александър Първи Батенберг, в присъствието на кмета на София Васил Терзиев, председателя на Столичния общински съвет, политици и граждани. Венци и цветя бяха поднесени от името на президента Румен Радев и институциите.
Много родители доведоха децата си, а гробът на княз Александър бе отрупан с цветя.
"В този ден свеждаме глави в смирение и отдаваме почит на този млад княз, който направи изключителната жертва пред олтара на българския национален дух, жертвайки своя трон и своята династия", каза участник в честванията, цитиран от БНР.
За честванията на Съединението БДЖ организира пътуване с атракционен влак, теглен от исторически парен локомотив. Десетки се повозиха по маршрута от Горна Оряховица до Трявна.
Локомотивът, теглещ композицията от четири вагона, е от 1942 година. Музеен експонат, който е възстановен в горнооряховското жп депо през 2011 година. С този локомотив е бил теглен траурният влак с цар Борис през 1943 година, разказа Алберт Иванов, участвал във възстановяването на парната машина, чиято конструктивна скорост е 80 километра в час.
Младежи, пенсионери и семейства с децата си се включиха в празничното пътуване на атракционния влак.