Снимка 1
Трюфели, аспержи, скорпиони и червеи, месо от кобра и крокодил... По света съществуват какви ли не удивителни деликатеси, консервирани в традиционните метални кутийки. Когато на Източното крайбрежие върлуваше Санди, едни от най-купуваните стоки бяха консервите, които потребителите направо изриваха от стелажите по магазините. От изобретяването на този хранителен продукт през 1809 г. от французина Николя Апер, за повече от 200 години консервите станаха незаменими за трапезите на милиони хора. Днес по магазините вече може да се купи не само грах в собствен сос или пък белени домати, но и много по-екзотични и адски скъпи неща в консерва. Пред вас са най-необичайните от тях, които мнозина не само не биха яли, но направо биха се ужасили от съдържанието им.
Снимка 1: Пържени скорпиони. Цена: $5.99. Американците изпитват отвращение още от името им. Но и в самата Америка китайците ги смятат за изключително изтънчен деликатес. При това толкова ги обичат, че заради масовата им консумация цената им е паднала драстично. В тази консерва скорпионите са готови за ядене. Техните любители разказват, че имали вкус на скариди, но с леко горчив оттенък.
Снимка 2: Бамбукови червеи. Цена: $2.79. В действителност това не са класически червеи, а ларви на молци, които живеят във вътрешността на стеблото на бамбука. Първи са ги открили за кулинарията тайландците. Там дори са изградили плантации за отглеждането им. Пържат ги в олио, а после ги оформят на чипс. При ядене издават хрупащ звук, поради което ги сравняват с пуканки. Но на вкус не са нещо особено.
Снимка 3: Крокодил с къри. Цена: $9.79. Крокодилското не е най-атрактивното блюдо - в Австралия често е част от празничните трапези. В Америка мнозина също обичат да хапват добре подготвен алигатор. Но първи откриват вкусните качества на крокодилското сингапурците. Консервите, произведени в Сингапур, се предлагат в три вида - крокодил натюр, крокодил с ориз жасмин, крокодил с къри.
Снимка 4: Консервирана кобра. Цена: $14.50. За никого не е тайна, че змийското се яде. Във Франция до XVII век тяхното месо е много популярно, защото се е смятало, че има благоприятен ефект върху здравето и външния вид. Лекарите там често са изписвали на своите знатни пациенти „диета пепелянка". Но ако в Америка и Европа днес това звучи дори абсурдно, в Азия и Африка напротив, змията е „цар" в менюто. Почти всички змии, включително и отровни (разбира се, след отстраняването на отровните жлези и допълнителна обработка), са годни за консумация. Тази консерва е един от основните специалитети в Африка. Тук, в Америка, консервата също се продава, но трябва да се търси, разбира се, в етническите магазини. Казват, че била много вкусна. Във всеки случай не казвайте на приятелите си какво им поднасяте, ако сте включили в менюто змийска яхния.